Takip Et

Güncel

İSİG Meclisi Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenledi

İSİG Meclisi’nin 2019 yılı iş cinayetleri raporuna göre geçen yıl en az bin 736 işçi yaşamını yitirdi

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2019 yılı iş cinayetlerine ilişkin hazırladıkları raporu Kadıköy Süreyya Operası önünde açıkladı.

’67 çocuk işçi yaşamını yitirdi’
2019 yılında en az bin 736 işçinin yaşamını yitirdiğini açıklayan Deniz, işçi cinayetlerinin nedenlerini sıralayarak, devletin ve sermaye sahiplerinin işçi cinayetlerinin önlenmesinde adım atmadıklarını söyledi. 

Rapora yansıyan rakamları paylaşan Deniz, şunları söyledi: “Yaşamını yitirenlerin 29’u 15 yaş altında olmak üzere 67’si çocuk işçi. Çoğunluğu Suriyeli ve Afganistanlı olmak üzere olmak üzere 112’si göçmen/mülteci işçi. 181 işçi İstanbul’da, 74 işçi İzmir’de, 72 işçi Antalya’da, 71 işçi Kocaeli’de; 66 işçi Bursa’da ve 56 işçi Ankara’da yaşamını yitirdi. İşçilerin 442’si tarım, 336’sı inşaat, 234’ü taşımacılık, 105’i belediye/genel işler, 104’ü ticaret/büro, 70’i metal, 63’ü madencilik ve 50’si enerji işkolunda çalışıyordu. Ölüm nedenlerinin 392’si trafik/servis kazası, 285’i ezilme/göçük, 259’u yüksekten düşme, 202’si kalp krizi/beyin kanamasıydı.”

Talepleri sıraladı
İş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin yüzde 98’inin sendikasız işçi olduğunun altını çizen Deniz şu talepleri sıraladı: “Ölen işçilerin yüzde 98’i sendika üyesi değildir. Yani sendikasız çalışmak ölüm demektir. İş cinayetlerinin önlenmesi, sağlıklı ve güvenli çalışmanın ön koşulu işçi katılımıdır. İşçiler ancak sendikalaşarak bunu sağlayabilir. Ülkemizde sendikaya üye olan işçiler işten atılıyor, sermaye işyerlerinde sendika istemiyor ya da istediği sendikayı getiriyor. Devlet daha ileri giderek sendikaların yapacağı basın açıklamalarını, toplantıları ve grevleri yani toplu pazarlık hakkını yasaklıyor. Bu noktada işyeri İSİG kurulları, çalışan temsilciliği ve genel olarak sendikal örgütlenme üzerindeki baskılar sona erdirilmelidir. Grev yasaklarına son verilmelidir. Özelde veya kamuda tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmelidir…

“İş cinayetlerinin sorumlusu patronlar, bürokratlar ve siyasiler yargılanmıyor. Yargılananlar ise çoğunlukla günah keçisi haline getirilen iş güvenliği uzmanlarıdır. Yine mahkemeler iş cinayetlerini cezalandırmıyor, failleri ’24 taksitli para cezası vererek serbest bırakıyor’. İş cinayetlerinin sorumlusu patronlar, bürokratlar ve siyasiler yargılanmalıdır.”

‘İşçileri ölüme gönderen patronlar yargılanmıyor’
Açıklamanın ardından söz alan DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, ülkede yıllardır iş cinayetlerinin yaşandığına dikkat çekerek, “Patronlar hala işçi sağlığı ve iş güvenliği çözümünü sağlamıyor. İktidar patronların elini güçlendiren tavır takınıyor. İşçileri bile bile ölüme gönderen patronlar yargılanmandı” dedi.

İşçi cinayetlerinin önlenmesi için örgütlü bir mücadelenin gerektiğinin altını çizen Saygılı, “Patron ve onu destekleyen hükümete karşı örgütlü bir mücadele yürütmeyiz” diye konuştu.

‘Bize düşen rakamlara yakınmak değil’
HDP Milletvekili Musa Piroğlu da siyasal iktidarın ve patronların varoluşlarının sermaye birikiminden sağlandığını ve bunun iş cinayetlerine neden olduğunu aktardı. “Bize düşen bu rakamları yakınarak anlatmak değil mücadeleyi nasıl büyüteceğimizi tartışmak olmalı” diyen Piroğlu, “İktidar ve patronlar işçiye ölüm ve sefalet arasında bir hayat sunuyor. Kapitalist üretime karşı ya mücadele edeceğiz ya da ölümün bizi gelip bulmasını bekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Patronlar azıcık karlarından vazgeçsin’
AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından işten çıkarılan ve günlerdir işine geri dönmek direnen Ercan Yılmaz, geçen günlerde işten atılan ve ekonomik sebeplerle intihar eden arkadaşları Recep Kılıçarslan’ın anarak, “Ülkeyi yönetenler intihar eden arkadaşlarımızı iş cinayeti kapsamında kabul etmelidir. Patronlar karından azıcık vazgeçerse iş cinayetleri azalacak. Onlar işverenler biz ise işi yapanlarız. Gücümüzü ortaya koyarak, mücadele etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler