Takip Et

Güncel

IŞİD’in Türkiye Emiri anlatıyor 3: IŞİD’in dağılış süreci

DSG’nin elindeki IŞİD’in Türkiye Emirlerinden İlyas Aydın, örgütün dağılış aşamasını anlatırken, bölgede kendileri ile ilişkide olan devletleri ve önerdiği çözüm önerilerini anlattı. Aydın, vatandaşlık vermeye hazır İhvancı ülkeler arasında Türkiye’yi de andı

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın haberine göre: Demokratik Suriye Güçleri(DSG)’nin esir aldığı IŞİD’in Türkiye emirlerinden İlyas Aydın, Dêra Zor operasyonu ile IŞİD’in girdiği dağılma sürecini de anlattı. Operasyon sırasında DSG güçlerine teslim olan IŞİD’li ve ailelerinin dışarı çıkarılması için bir rapor hazırladığını belirten Aydın, bunun Bağdadi tarafından reddedildiğini söyledi. O dönem bazı İhvancı ülkelerin kendilerine vatandaşlık hakkı vermeyi düşündüğünü söyleyen Aydın, bu durumun birçok mecrada tartışıldığını aktardı. Aydın, ayrıca IŞİD’in Türkiye masasının başına getirilecekken, tasfiye edilmeye çalışıldığını da söyledi.

‘Aileleri Türkiye’ye göndermek için Bağdadi’ye rapor verdim’

Aydın, DSG’nin Dêra Zor operasyonları başladığı zaman, alanlarının daralmaya başladığını ve bu yüzden IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye sunmak üzere bir rapor hazırladığını belirtti. Operasyonla birlikte sorunlar yaşamaya başladıklarını ifade eden Aydın, sayılarının da çok fazla olduğunu kaydetti. Bu sayı için bazı çözümler üretmeye çalıştığına değinen Aydın, “Ailelerimizin esir düşmemesi için bazı raporlar hazırlayarak, öneriler sundum. Bu konuda Türkiye ile anlaşıp, hepsini İdlib üzerinden Türkiye’ye götürmeyi yazmıştım. Tabi bu konuda El Nusra’dan da yardım istedik. Hatta bu konuda iletişimimiz oldu. Bize yardım edebileceklerini söylediler. Ancak yazdığımız rapor Bağdadi tarafından reddedildi. Eğer dediğimi yapsalardı, bugün hepimiz bu şekilde esir düşmeyebilirdik. Ne oldu, 80 bin aile bugün gelip teslim oldu. Kadınlar çıkınca Sudan’a gitsinler dedik. Tunuslular, Libyalılar ve Mısırlılar komşular oradan giderler. İşte Türki Cumhuriyetlerden olan Azeriler, Kırgızlar, Kazaklar, Türkmenistanlılar, Türkistanlılar, Özbekistanlılar da Türkiye’de kalırlar. Zaten onlardan çoktular. Türkler kavmiyetçiliği çok sevdikleri için onları göndermezler, dedik. Bağdadi başkaları tarafından yönlendirilerek, buna ‘hayır’ dedi. Ancak ben durmadım. Çıkmak isteyen aileleri sahip olduğum ilişkiler üzerinden çıkarıyordum. Ailemi de yani iki eşim ve çocuklarımı bu şekilde çıkardım. Biri şu an İstanbul’da ailemin yanında, diğeri de bir kampta kalıyor. Bunu yaptığımı duyunca Emniler (IŞİD istihbaratı) beni arıyorlardı. Son dönemlerde kaçak durumuna da düştüm” dedi. 

‘İhvancı hükümetler vatandaşlık vermek istedi’

Durum daha da kötüleşince bazı ülkelerin kendilerine vatandaşlık vermeyi planladıklarını belirten Aydın, şöyle konuştu: “Hatta bunu resmi yerlerde dile getiriyorlardı. Televizyonlara da çıktı. Katar bu temelde gerçekleşen toplantıların birinde bize vatandaşlık vereceğini söylüyor. ‘Eğitime alıp, aşırı fikirlerden temizleriz’ düşüncesi ile yaklaşıyorlardı. Endonezya, Tunus ve Türkiye de bu teklifleri ABD’ye götürdüler. Özellikle İhvancı hükümetler bu konuda bazı hazırlıklara da giriştiler ama gerçekleşmedi.”

‘IŞİD’in Türkiye masasının başına getirilecekken tasfiye edildim’

Bağdadi’ye verdiği rapordan sonra IŞİD’in üst düzey yönetimi ile tekrar bir araya geldiğini aktaran Aydın, devamında şunları aktardı: “Beni Türk masasının başına getireceklerdi. Bu konuda benimle 6 saatlik bir görüşme yaptılar. Türkiye’deki iç dinamikleri, Kürtleri, Türkleri, demokratları ve dini cemaatleri anlattım. Bunların arasındaki çatışma ve çelişkileri nasıl değerlendirebileceğimizi aktardım. Sonra orada bulunan irili ufaklı İslami cemaatleri nasıl bir ideoloji altında toplayarak, güç haline getirebileceğimiz hususunda fikirler verdim. Ancak bunları okuduğumu görünce, onlardan daha iyi yapabileceğimi görünce merkeze benim hakkımda olumsuz bir rapor sundular. Özellikle Ebu Adnanî öldürüldükten sonra ben yönetimden birçok şeyden uzaklaştırıldım. Zaten Ebu Adnani ve Ebu Furkan’ı vurduklarından sonra örgüt domino taşı gibi çözülmeye başladı.”

IŞİD’in Türkiye Emirlerinden İlyas Aydın ile birlikte binlerce IŞİD üyesi ve aileleri DSG’nin elinde bulunuyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulacak bir mahkemede IŞİD’lilerin yargılanmaları için tartışmalar ve arayışlar devam ediyor.  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler