Takip Et

Güncel

İşgale katılmamak için firar etti

Efrin işgaline katılmamak için firar eden Ahmet Alcan, birçok erin Efrin’e zorla gönderildiğini belirterek, silah bırakma çağrısı yaptı

Efrin işgaline gönderilmek istenen Ahmet Alcan, sevkiyattan 3 gün önce askerlik yaptığı Silopi’deki karakoldan firar etti. Birçok arkadaşının Efrin’e zorla gönderildiğini anlatan Alcan, tüm askerlere vicdanlarının sesini dinleyip barış için silah bırakmaları çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Cihan Ölmez’in haberine göre, Şırnak’ın Silopi ilçesi Ovaköy köyü Dolan Karakolu’nda zorunlu askerlik yapan Adıyamanlı Ahmet Alcan, Efrin işgaline katılmamak için birliğinden firar etti.

Komutanlarının 18 Şubat’ta, karakolda bulunan bazı askerlerin, işgale destek için Efrin’e gönderilme talimatı verdiğini kaydeden Alcan, bu talimat üzerine sevkiyata 3 gün kala birliğinden kaçtığını ifade etti. Efrin işgalinin doğru olmadığını söyleyen Alcan, insan öldürmeye karşı olduğu için operasyona katılmak istemediğini dile getirdi.

“Firar etmek isteyen birçok asker var”

15 Kasım 2017’de zorla askere alındığını belirten Alcan, Dolan Karakolu’nda kaldığı 3 ay boyunca sürekli hakaret ve baskıya maruz kaldığını belirtti. Kürtçe konuştukları için komutanlar tarafından darp edildiklerini kaydeden Alcan, birçok askerin korku yüzünden firar etmediğini vurguladı. Firar etmek isteyen bir arkadaşının üzerine uzman çavuş Ramazan tarafından ateş açıldığını ifade eden Alcan, “Kurşunlar arkadaşıma isabet etmedi. Kurşunlardan kıl payı kurtulan o arkadaşımı komutanlar darp etti” iddiasında bulundu.

Alcan, Efrin işgal saldırıları ile birlikte birçok şeyin değiştiğine işaret ederek, “Artık hiç bir asker izin alamıyor. Hastaneye bile göndermiyorlar” dedi. Kendisinin savaş karşıtı olduğuna değinen Alcan, şunları söyledi: “Ben vicdanımın sesini dinledim. Tüm gençlerin vicdani retlerini kullanmaları çağrısında bulunuyorum. Barışın sağlanması için herkesin elindeki silahları bırakması lazım. Şayet biz askerliğe gitmeyip savaşı reddedersek Ortadoğu’ya barış gelir.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler