Takip Et

Emek

İşçilerin tükettiği yemeklerden kurt ve kıl çıktı!

Ankara Keçiören’de yapımı süren Etlik Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçilere verilen yemeklerden kurt ve kıl çıktığı öğrenildi

Ankara Keçiören’de yapımı süren Etlik Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçilere verilen yemeklerden kurt ve kıl çıktığı öğrenildi. İşçiler, geçtiğimiz gün iş bırakarak şartların iyileştirilmesini talep etmiş, şantiyeye gelen polis, GBT dayatmasında bulunmuştu.

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre; Ankara’da yapımı süren Etlik Şehir Hastanesi’nde çalışan işçilere kurtlu ve içerisinde kıl bulunan yemekler veriliyor. 3 binin üzerinde işçinin çalıştığı belirtilen şantiyede, aylardır yemek sorunu devam ediyor. Pişmemiş, yetersiz, hatta içinden kıl ve kurt çıkan yemekler nedeniyle canına tak eden işçiler dün öğle yemeğini yemeyerek iş bırakmıştı. İşçilerin kötü yemeğe isyan etmesi üzerine şantiyeye polis gelmiş ve eylem sona ermişti. Eylemin ardından inşaat işçilerinin gönderdiği fotoğraflar, Etlik Şehir Hastanesi’nin yapımında çalışan işçilere reva görülen koşulları gözler önüne seriyor. Kamu kaynaklarından milyarlarca lira aktarılan şirketlerin, işçilerine verdiği pudingin içinde kurt, yeterince pişmemiş tavukların içinden kıl çıkıyor. İşçilerin çektiği bir başka fotoğrafta ise plastik tabldotlar her tarafa saçılmış durumda.

‘İşçileri sindirme çabası’

DİSK’e bağlı Dev-Yapı-İş sendikası, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Dev-Yapı-İş, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülke ekonomisinde büyük bir yer tutan inşaat sektöründe patronlar karlarına kar katarken üretim yapan biz işçiler, ürettiğimiz beton yığınları kadar değer görüyoruz. Taleplerimiz insanca çalışma, insanca barınma ve insanca yemek koşullarının sağlanmasıdır. Çalıştığımız şantiyelerde patronlar milyonlarca kâr ederken bizlerin payına bodrum katlarda havasız, gayri insani barınma, kurtlu-kötü yemekler ve iş cinayetlerinde ölüm düşmektedir.”

İşçilerin bu en temel haklarının kimse için yük olmaması gerektiğini belirtilen açıklamada, şu açıklamalara yer verildi:

“Tüm bu koşullar altında gösterilen tepkiler insan olmamızdan kaynaklı, insanca koşullarda çalışmak ve yaşamak istememizdendir. Gayet insani olan bu taleplerimizin karşılanması bir yana, karşı taraftan gösterilen refleks kışkırtıcı ve provokatiftir. İşverenlere, özel güvenlik görevlilerine ve emniyet güçlerine şu çağrıyı yapıyoruz: Bu taleplere karşı çözüm diye başvurduğunuz koğuşların dağıtılması, işçileri sindirme çabası sorunu çözmek yerine süreci geren, işçileri öfkelendiren ve süreci çıkmaza sokan bir durumdan başka bir şeye hizmet etmez.” denildi

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler