Takip Et

Güncel

İş cinayetinin incelenmesi şirket tarafından engellendi

TMMOB, 7 Ocak tarihinde HAVELSAN’a ait Ankara’daki inşaatta düşerek ölen inşaat mühendisi Yüksel Erdoğan Alayoğlu ile ilgili açıklama yayınladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu, 7 Ocak tarihinde HAVELSAN’a ait Ankara’daki inşaattan düşerek ölen inşaat mühendisi Yüksel Erdoğan Alayoğlu’na ilişkin açıklama yaptı.

“İş cinayetinde yitirdiğimiz üyemizi saygıyla anıyor, ailesinin ve dostlarının acısını paylaşıyoruz” denilen açıklamada iş cinayetinin ardından inşaat sahasında TMMOB’un yapmak istediği incelemeye YDA İnş. San. ve Tic. A.Ş. yetkilileri tarafından izin verilmediği ifade edildi.

“Şirket inceleme yapmamıza engel oldu”

İş cinayetlerinde, gerekli sorumlulukları almayan işverenlerin, yasal düzenlemeleri gerektiği gibi hazırlamayan bakanlıkların sorumlu olduğu belirtilen açıklama şu şekilde:

“Yaşanan bu iş cinayeti üzerine il koordinasyon kurulumuz tarafından oluşturulan heyet gerekli teknik araştırma ve incelemeleri yapmak üzere inşaat sahasına gitmiş ancak heyetimizin yapmak istediği inceleme YDA İnş. San. ve Tic. A.Ş. yetkilileri tarafından engellenmiştir. Emekçiler, güvenlik önlemleri yeterli alınmadığı ve önleyici çalışmalar yapılmadığı için yaşanan kazalarda yaşamlarını kaybetmektedir. Yüksekte çalışan bir emekçinin, önleyici ekipmanlar ile çalışması durumunda zarar görmesi imkansıza yakın bir olasılıktır.

Yaşanan iş cinayetlerinde, iş yerinde gerekli tedbirleri almayan işverenler, yasal düzenlemeleri, ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayanlar ve gerekli denetimleri yapmayan ilgili bakanlıklar doğrudan sorumludur. Çünkü işçi sağlığı ve iş güvenliği bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biridir. Bu alana ilişkin göstergeler temel insan hakları, çalışma yaşamı ve ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin en önemli göstergelerin başında gelmektedir. Bu alana dair işveren ve iktidarın sorumlulukları, mühendislere ve iş güvenliği uzmanlarının üzerine yıkılamaz. Gerekli önleyici çalışmalar yapılmalı, önlemler alınmalı ve bu önlemlerin denetimi yapılmalıdır. Ancak yaşanan iş kazaları ve cinayetleri ile ortaya çıkmaktadır ki, ilgili bakanlıkların ve kurumların aldıkları kararlar ve önlemler yetersizdir.”

“İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir”

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı:

Bir tek emekçinin dahi kaza geçirmemesi, bir tek emekçinin dahi yaşamını kaybetmemesi için bu alan emek ve meslek örgütlerinin, sendikaların ve üniversitelerin iş birliği ile kamusal denetime açılmalıdır. İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın sorumluluk ve bilinciyle, iş cinayetlerinin önlenebilir olduğunu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyor ve meslektaşımız Yüksel Erdoğan Alayoğlu`nun ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyoruz.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler