Connect with us

Dünya

İran’dan ABD’ye: Misilleme yapacağız

İran, yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani’nin ABD’nin ambargo listesine girmesine tepki göstererek, misilleme yapacağını duyurdu

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin ambargo listesine yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani’nin aralarında bulunduğu 14 kişiyi eklemesine tepki göstererek, misilleme yapacağını duyurdu.

ABD, Cuma günü ambargo listesine 14 kişi daha ekledi. Bu kişiler arasında İran’daki yargı erki başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani’nin de bulunduğu belirtildi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD’nin, İran’la nükleer anlaşmanın son bir kez daha uzatılacağını, nükleer anlaşma ardından İran’a yönelik ambargoları askıya almış olsa da; terörizm, insan hakları ve balistik füze sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgili olarak İran’a yönelik cezalandırıcı tedbirlerine devam ettiği ifade edildi.

ABD Maliye Bakanlığı, mahkumlara yönelik işkence ve kötü muameleden Laricani’nin sorumlu olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Trump rejiminin (Laricani’ye yönelik) düşmanca adımı uluslararası toplum yönetimindeki tüm kırmızı çizgileri aşmış ve uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Bu kesinlikle, İslam Cumhuriyeti tarafından ciddi bir tepkiye karşılanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Günün Haberleri

More in Dünya