Takip Et

Dünya

İran’da zamlara karşı protesto eylemleri sürüyor

İran’da benzine gelen zamlar nedeniyle ülkenin pek çok yerinde başlayan protestolar sürüyor. İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, ‘Güvenlik güçleri, gösterilerin bu şekilde devam etmesi halinde düzeni sağlamak için gerekli adımları atmak zorunda kalacaktır’ dedi.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı’na göre, Tahran, Kirmanşah, Hürremabad, Ahvaz, Şiraz, Yezd, Meşhed, İsfahan, Kerec, Tebriz, Behbehan, Kaimşehr, Kazrun, İslamşehr ve Şehriyan başta olmak üzere birçok kentte kamu binaları ateşe verildi. 

Milletvekillerinin çağrısı üzerine, İran Meclisi’nin benzin zammını görüşmek üzere olağanüstü kapalı oturum yapacağı ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de pazartesi günü vekillerin sorularını yanıtlamak üzere parlamentoya gideceği duyuruldu. 

İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli da, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar müdahale etmekten sakınan güvenlik güçleri, gösterilerin bu şekilde devam etmesi halinde düzeni sağlamak için gerekli adımları atmak zorunda kalacaktır. Tespit edilen kişilerle ilgili yargı da konuya müdahil olacaktır. Göstericilerin uyarıları dikkate almasını diliyorum” diye konuştu.

Okullar tail edildi

Ülkenin neredeyse tamamına yayılan eylemler nedeniyle Tahran, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah, Hürremşehr, Kerec, Abadan ve Hürremşehr’de okullar tatil edildi.

Öte yandan eylemlerde çok sayıda kişinin öldüğü konuşulan İran’da, resmi makamlar şu ana kadar Kirman’a bağlı Sircan kentinde bir kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler