Connect with us

Güncel

İran’da protesto çağrıları nedeniyle internet kesildi

İran yönetimi, benzin zammına karşı yeniden gösteri çağrılarının ortaya çıkmasıyla bazı şehirlerde interneti kesti

Zam karşıtı gösterilerdeki ölü ve yaralı sayısı hakkında İran makamlarınca resmi açıklama yapılmazken, Uluslararası Af Örgütü en az 304 kişinin öldüğünü belirtmişti.

İran yönetimi, benzin zammına karşı yeniden gösteri çağrılarının ortaya çıkmasıyla bazı şehirlerde interneti kesti.

İranlı İşçiler Haber Ajansı’na (ILNA) göre, Elborz, Kürdistan, Zencan ve Şiraz eyaletlerinde internet bağlantısı sınırlandırıldı.

Rejim muhalifleri tarafından son günlerde sosyal medyada “5 Dey” (26 Aralık) etiketiyle, benzin zammı protestolarının 40. günü münasebetiyle ülke genelinde gösteri çağrıları yapılıyordu. Bu yöndeki çağrılar sürerken Tahran’da bazı operatörlerin kullanıcılarına yarın günün belli saatlerinde “teknik çalışma” gerekçesiyle internet bağlantısında kesintiye gidileceğini duyurması dikkati çekti.

Bu arada geçen ay yaşanan olaylarda hayatını kaybeden kişilerden bazılarının aileleri de yarın anma töreni düzenleyeceklerini duyuruyor. Ancak Tahran yönetiminin güvenlik gerekçesiyle bu tür törenlere izin vermediği biliniyor.

Benzin zammı protestoları

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor dönemden geçen İran halkı, 15 Kasım’da Yargı Erki Başkanı, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanından oluşan Ekonomi Koordinasyon Yüksek Konseyi’nin kararıyla benzin fiyatının 1000 tümenden 3000 tümene yükseltilmesinin ardından protestolara başlamıştı.

Gösterilerdeki ölü ve yaralı sayısı hakkında İran makamlarınca resmi açıklama yapılmazken, Uluslararası Af Örgütü en az 304 kişinin öldüğünü belirtmişti.

Günün Haberleri

More in Güncel