Takip Et

Dünya

İran’da koronavirüsünden yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bini geçti

İran’da korona virüsünden son 24 saatte 143 kişinin yaşamını yitirmesiyle sayının 2 bin 77’ye yükseldiği açıklandı. Virüsle mücadele için şehirler arası seyahatler yasaklandı.

İran’da korona virüsünden ölenlerin sayısı 2 bin 77’ye yükseldi. İran Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 143 kişinin daha öldüğünü açıkladı. Ülkede virüsü kapanların sayısının ise 27 bin 17’ye çıktığı açıklandı.

Ölümlerin ve yeni vakaların önüne geçemeyen İran yönetimi, son olarak şehirlerden çıkışların ve seyahatlerin yasaklandığını açıkladı. İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında devlet televizyonuna açıklama yaptı.

‘Can güvenliği için zorunlu’

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin duyurduğu yeni kısıtlamaların tüm kurumlara tebliğ edildiğini belirten Rebii, “Cumhurbaşkanı, yeni seyahatlerin ve şehirlerden çıkışların yasaklanması talimatını verdi” dedi. Rebii, “Bu katı bir karar ve bazı vatandaşlar bu karara razı olmayacak ancak halkın can güvenliği için bu kararlar alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

İhlalleri emniyet takip edecek

Kentlerden çıkabilme iznine sahip kişilerin niteliklerinin de yayımlanacak yönetmelikte duyurulacağını aktaran Rebii, “Bu kurallara yönelik ihlaller, adli merciler ve emniyet güçleri tarafından takip edilecektir” diye konuştu.

Rebii, Nevruz Bayramı tatiline çıkan vatandaşların dönüş yolculuklarının Kovid-19 vakalarında ikinci bir dalgaya yol açabileceğine işaret ederek, kalabalığa engel olmak için bugünden itibaren dönüşlerin planlanması gerektiğini vurguladı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler