Connect with us

Güncel

İran: Türkiye, Efrin işgalinin geçici olduğu güvencesini verdi

Türkiye, Efrin işgali harekatı nedeniyle oluşan uluslarası tepkiler ve işgali bitirme çağrıları peş peşe geliyor

Türkiye’nin yürütmüş olduğu Efrin işgali sebebiyle Suriye sahasında etkin olan devletler tarafından uyarı ve kınama mesajları gelmeye devam diyor. Bunlardan biri de bölge de etkili güç  sayılabilecek İran Devleti.

İşgal harekatı başladıktan sonra Türkiye’ye operasyonu sonlandır açıklamaları yapmıştı. Yürütülen bu işgal harekatının Soçi’ye gölge düşüreceğini de ifade etmişti.

Son mesajı yine dün İran Cumhurbaşkanı, Türkiye Devleti Dışişleri Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Tahran’da bir araya geldiği görüşmeden sonra açıkladı. Yaptığı açıklamada:“Suriye’nin daha fazla kan dökülmesine değil, barış ve güvenliğe ihtiyacı olduğunu” ve Türkiye tarafından  Efrin harekâtının geçici olduğuna dair güvence aldıklarını” belirtti.

Ayrıca DW Türkçe’de yer alan habere göre Ruhani, Çavuşoğlu’na çağrı bulunarak Efrin’de yürütülen askeri harekâtın bir an önce bitirilmesini talep etti. Yaşanacak insan krize ilişkin de açıklama yapan Ruhani: İran ve Türkiye gibi ülkelerin daha fazla kan dökülmesinin ve mülteci göç dalgalarının önüne geçebileceği bir  yapıya sahip olduğunu belirtti.

 

Günün Haberleri

More in Güncel