Takip Et

Dünya

İran: İntikamımız çok sert olacak

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ravançi, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık, “çok sert bir şekilde intikam alacaklarını” söyledi.

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecit Takht Ravançi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat’taki ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin Amerikan NBC Ulusal Televizyonuna konuştu.

Süleymani’nin Irak hükümetinin daveti üzerine Bağdat’ta bulunduğunu belirten Ravançi, öldürülmesinin uluslararası hukuka aykırı bir eylem olduğunu vurguladı.

“Bu, ABD tarafından yapılan bir saldırganlıktır, silahlı kuvvetlerimizin kıymetli bir generaline ne olduğuna kayıtsız kalamayız. Nerede, ne zaman, nasıl, bilmiyorum ama intikamımız çok sert olacak. Kesinlike bir misilleme yapılacak.”

“Amerika zaten savaşı başlattı”

CNN televizyonuna da mülakat veren Ravançi, “ABD ile İran arasında savaşa mı gidildiği” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Amerika, İran’a karşı sadece ekonomik savaş değil, bunun ötesinde, ülkesinde ve bölgede sevilen, İran ordusunun en üst düzeydeki bir generaline suikast düzenleyerek zaten savaşı başlattı. Bu olaya gözümüzü kapatamayız. İran, kendi seçimine göre hareket edecektir.”

Ravançi, ABD’nin uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini tekrarlayarak, “ABD yönetimi tarafından yürütülen bu eylemin sonuçları olacak. Gelecekte olacakların tam sorumluluğunu taşımalıdırlar” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler