Takip Et

Dünya

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani ABD tarafından öldürüldü

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ABD ordusu tarafından Bağdat’ta öldürüldü

 İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ABD ordusu tarafından Bağdat’ta öldürüldü.

Süleymani’nin Bağdat Havalimanı’nda Haşdi Şabi güçlerine ait bir konvoydayken Amerikan helikopterlerinden yapılan füze saldırısı ile öldürüldüğü bildirildi. Saldırıda Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ile Haşdi Şabi Halkla İlişkiler ve Protokol Sorumlusu Muhammed Rıza Cabirinin de öldüğü açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada “ABD ordusu, Başkan’ın talimatıyla yurt dışındaki ABD personelini korumak için, ABD’nin terör örgütü kabul ettiği İran Devrim Muhafızları – Kudüs Gücü’nün lideri Kasım Süleymani’yi öldürerek kararlı bir savunma eylemi gerçekleştirdi.” denildi.

Fars Haber Ajansı’nca yayınlanan İran Devrim Muhafızları’nın açıklamasınında da Süleymani’nin öldürülmesi şöyle ifade edildi: “İslam’ın gururlu komutanı Kasım Süleymani, Cuma sabahı Amerikan helikopterlerinin yaptığı bir saldırıda öldürüldü. Ebu Mehdi el Mühendis de helikopter saldırısında bir aracın içinde öldürüldü.”

Haşd-i Şabi milislerinin sözcüsü de Süleymani ve Mühendis’in ölümünden “Amerikalılar ve İsraillilerin sorumlu olduğunu” söyledi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler