Connect with us

Güncel

İran, BAE’ye ait bir gemiyi alıkoyduğunu açıkladı

İran, pazartesi günü BAE’ye ait bir geminin alıkonulduğunu ve mürettebatın gözaltına alındığını duyurdu

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sahil güvenlik güçlerinin pazartesi günü Basra Körfezi’ndeki İranlı balıkçı teknelerine ateş açtığı belirtildi.

Açılan ateş sonucu 2 İranlı balıkçının hayatını kaybettiği ve BAE tarafından bir balıkçı teknesine el konulduğu aktarıldı. Bunun ardından aynı gün İran kara sularını ihlal eden BAE’ye ait bir geminin alıkonulduğu ve mürettebatın da gözaltına alındığı kaydedildi.

Olayın ardından BAE’nin Tahran’daki büyükelçiliği 24 saat içerisinde 2 kez bakanlığa çağrıldığı ve İran’ın itiraz protestosunun kendisine iletildiği bildirildi.

BAE açıklama yaptı

İran Dışişleri Bakanlığı’na göre, BAE hükümeti yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü ifade eden bir mesajla tüm kayıpları tazmin edeceğini Tahran’a iletti.

Açıklamada, BAE’nin, alıkoyduğu tekneyi ve balıkçıları serbest bıraktığı, öldürülen balıkçıların cenazelerinin teslimine ilişkin yasal sürecin ise devam ettiği aktarıldı.

İran ise alıkonulan BAE gemisi ve mürettebatıyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini belirtti.

BAE’nin İsrail ile imzaladığı normalleşme anlaşmasının ardından son aylarda nispeten düzelme sürecine giren Tahran ile Abu Dabi arasındaki ilişkiler yeniden gerilmişti.

Günün Haberleri

More in Güncel