Takip Et

Dünya

Irak’taki eylemler sürüyor: 27 kişi hayatını kaybetti

Irak’ta üç gündür süren hükümet karşıtı gösterilerde 27 kişi hayatını kaybetti

Irak’ta üç gündür devam eden hükümet karşıtı gösterilerde 2’si polis, 27 kişi hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu yüzlerce kişi de yaralandı.

Eylemlerin üçüncü gününde, Nasiriye’de 6 eylemcinin vurularak hayatını kaybettiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını 1, yaralı sayısını 200 olarak duyurdu. Londra merkezli MiddleEastEye (MEE) haber sitesi ise hayatını kaybedenlerin sayısını 27 olarak açıkladı.

Hükümetin dün ilan ettiği sokağa çıkma yasağına rağmen başkent Bağdat’ın bazı bölgelerinden silah sesleri duyuldu. Başkentte hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’nin iki füze ile hedef alınması sonucu patlama meydana geldi. Polis göstericilerin Yeşil Bölge’ye girmesini önlemek için tüm girişleri kapattı. ABD Büyükelçiliği binasının da bulunduğu Yeşil Bölge’de meydana gelen patlama sonrası, kamu binalarını kapatıldığı, bazı bakanlık binalarının da tahliye edildiği ve internet erişimine kısıtlama getirildiği belirtildi.

Bağdat Uluslararası Havalimanı’na gelen göstericileri engellemek için güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullandı. Bazı ileçelerde kaymakamlık ve belediye binaları ateşe verildi. Irak Hükümeti dün internet erişimini engellemişti.

İRAN, IRAK’a yakın 2 sınır kapısını kapattı

İran, Irak’a giden 2 sınır kapısını kapattı. MEE haber sitesi İran’ın, protestoların şiddetlenmesi sonucu Khosvari ve Chazabeh’teki sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

Bu arada ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği de Kürt Federe Bölgesi dışında, Bağdat başta olmak üzere gösterilerin sürdüğü şehirlerde rutin konsolosluk hizmetlerinin askıya alındığını duyurdu.(ETHA)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler