Takip Et

Dünya

Irak’ta Tahrir Meydanı’na saldırı: 20’den fazla protestocu katledildi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Ekim ayından beri devam eden protesto gösterilerinde dün gece 20’den fazla insan katledilirken yüzlerce kişi yaralandı

Irak’ta Ekim ayında yoksulluğa, yolsuzluğa karşı başlayan halk isyanları devam ediyor. Bağdat kentinde dün yapılan gösterilerde yirmiden fazla insan yaşamını yitirken çok sayıda kişi ise yaralandı.

Cuma gecesi yaşanan olaylarda kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateşle birçok kişi hayatını kaybederken, protestocular saldırının arkasında ülkenin güney kentlerinde de benzer eylemlerde bulunmuş İran destekli Iraklı milislerin olabileceğine dikkat çekti.

‘Tahrir Meydanı’nındaki Eylemciler Hedefte’

Açılan ateş Cumartesi erken saatlere kadar devam ederken, saldırıda protesto gösterilerinin merkezi konumunda olan Tahrir Meydanı’ndaki eylemciler hedef alındı. Polis, ölenler arasında üç de güvenlik görevlisinin olduğunu belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan tanıkların ifadesine göre sabah saatlerinde Dicle Nehri üzerindeki bir köprüyü aşmaya çalışan silahlı bir araç konvoyu son anda bir kontrol noktasından döndü.

Gece yaşanan saldırılar sırasında elektrikler kesilirken, gerçek mermilere hedef olan protestocular yakınlardaki cami ve sokaklara sığındıklarını belirtti. Saldırılardan sonra sabah saatlerinde Tahrir Meydanı’na çıkan sokaklarda askerler konuşlandırıldı.

Öte yandan Iraklı Şii din adamı Mukteda Sadr’ın Necef kentindeki evine insansız hava aracı ile bir saldırı düzenlendi. Sadr, İran’da bulunduğu için saldırıdan zarar görmezken, din adamının Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan destekçileri evin dış duvarlarında hasar oluştuğunu kaydetti.

Sadr’a bağlı “Barış Tümenleri” isimli milis gruba mensup kişiler ise dün geceki saldırılar sonrası Tahrir Meydanı’nda boy gösterdi. Milis grup adına AFP’ye konuşan bir kişi, üyelerinden birinin saldırıda hayatını kaybettiğini ve “protestocuları korumak” amacıyla silahsız mensuplarının meydana gönderilmeye devam edileceğini kaydetti.

Sadr her ne kadar Ekim ayının başından beri süren protestolara destek verse de, eylemciler Şii din adamının desteğinin merkezi hükümet ile kendilerini karşı karşıya getirmesinden endişe ediyor.

Protestocular geçtiğimiz haftalarda İran destekli milisler tarafından benzer bir şekilde bıçaklı saldırılara uğramıştı.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi yaşanan şiddet olaylarından dolayı Kasım sonunda istifasını sunmuşve önümüzdeki iki ay içerisinde görevi bırakacağını açıklamıştı. Başbakan’ın kararı ülkedeki Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali Sistani’nin istifa çağrısı sonrası alınmıştı.

Irak’ta Ekim ayının başından beri devam eden protesto gösterilerinde şu ana kadar 440’tan fazla kişinin yaşamını yitirdiği ve 20 binden fazlasının ise yaralandığı tahmin ediliyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler