Takip Et

Dünya

Irak’ta protestolar sürüyor: Katledilen eylemci sayısı 100’e yaklaşırken, internete erişim engeli getirildi

Irak’ta hükümet karşıtı protestolar devam ederken, protestolara şiddetle karşılık veren kolluk güçlerinin saldırıları sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısının 100’e yaklaştığı belirtildi

Irak’ta yolsuzluk ve yoksulluğa karşı başlatılan protesto eylemleri sürüyor. Hükümet karşıtı protestolara silahlarla müdahalede bulunan kolluk güçlerinin saldırıları sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor.

Başbakan Abdulmehdi’nin vaatleri de eylemcileri durdurmazken, Şii lider Mukteda el-Sadr ile eski Başbakan Haydar İbadi’den ‘erken seçim’ çağrıları geldi.

Irak’ta başta Bağdat olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde devam eden hükümet karşıtı eylemler beşinci gününde.

Ülke genelinde ağırlıklı olarak güney kentlerinde eylemlerine devam eden protestoculara polis saldırıları da devam ediyor.

Irak İnsan Hakları Komisyonu, protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısının 100 civarında olduğunu duyurdu. Yaklaşık 4 bin kişinin de yaralı olduğu açıklandı. Ölenlerin yarısından fazlasının Bağdat’tan olduğu kaydedildi.

Kitlesel protestolarda 500’ü aşkın kişinin ise gözaltına alındığı bildirildi.

‘Sosyal Medya Platformlarına Erişim Engeli’

İnternet kesintilerinin yaşandığı, sokağa çıkma yasağı uygulandığı ve sosyal medya platformlarına erişim engelinin getirildiği Irak’ta Başbakan Adil Abdülmehdi, eylemcilerin “meşru taleplerini” duyduklarını ancak artık evlerine gitmeleri gerektiğini söyledi ve ‘reform’ sözü verdi.

Şii liderlerden Ayetullah Ali el Sistani de hem siyasi liderleri hem de göstericileri “çok geç olmadan” geri çekilmeye çağırdı.

Sistani, hükümeti ve meclisi, gerekli reformları gerçekleştiremedikleri ve halkın taleplerini karşılayamadıkları gerekçesiyle de eleştirdi.

‘Hükümet İstifa Etmeli’

Şii liderden Mukteda el-Sadr ise eylemlerin ‘daha fazla kan dökülmeden’ sonlanabilmesi için Başbakan Abdülmehdi’nin ve hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin istifası ardından derhal erken seçimlere gidilmesi çağrısı yapan el-Sadr, seçimlerin Birleşmiş Milletler gözetiminde olması gerektiğini vurguladı.

Eski Başbakan ve Meclis’teki Nasr Koalisyonu lideri Haydar İbadi de erken seçime gidilmesini istedi.

Irak’taki protestolar geçtiğimiz sene Ekim ayında göreve gelen Başbakan Abdulmehdi hükümetine karşı en büyük eylem niteliğinde.

Salı günü başkent Bağdat’ta başlayıp ülkenin diğer merkezlerine yayılan eylemlerde iş talep ediliyor, yolsuzluklara karşı çıkılıyor.

Irak’ta genç işsizlik yüzde 25’te seyrediyor. Genele bakıldığında ise bu oran yüzde 13 dolaylarında. Ayrıca elektrik ve su kesintileri nedeniyle daha iyi kamu hizmeti de eylemcilerin talepleri arasında.

Eylemciler hükümeti yolsuzlukla suçlarken, istihdamın yoğunlaştığı alan olan kamuda yeterince işçi alınmadığını belirtiyor.

Protestolarda dikkat çeken bir diğer nokta ise eylemlerin, çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu güney bölgelerde yayılıyor olması.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler