Takip Et

Dünya

Irakta eylemler sürüyor: Erken seçim çağrısı yapıldı

Irak’ta hükümet karşıtı protestolar can kayıplarının hızla artmasına rağmen devam ediyor. Yaşamını yitirenlerin sayısı 65’e yükselirken, yüzlerce de yaralı var. Şii lider Mukteda el-Sadr ‘erken seçim’ çağrısı yaptı.

Irak’ta başta Bağdat olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde devam eden hükümet karşıtı eylemler beşinci gününde. Hiçbir siyasi grubun öncülük etmediği kitlesel protestolar 1 Ekim Salı gününden bu yana sürüyor.

Ülke genelinde ağırlıklı olarak güney kentlerinde eylemlerine devam eden protestoculara polis saldırıları da devam ediyor. Reuters’a göre protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 65’e yükselirken, AA’nın Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak verdiği haberine göre ise ölü sayısı 100’ü buldu.

Protestolarda bazıları ağır olmak üzere yüzlerce kişi de yaralandı.

Erken seçim çağrısı

İnternet kesintilerinin yaşandığı, sokağa çıkma yasağı uygulandığı ve sosyal medya platformlarına erişim engelinin getirildiği Irak’ta Başbakan Adil Abdülmehdi, eylemcilerin “meşru taleplerini” duyduklarını ancak artık evlerine gitmeleri gerektiğini söyledi ve ‘reform’ sözü verdi.

Şii liderlerden Ayetullah Ali el Sistani de hem siyasi liderleri hem de göstericileri “çok geç olmadan” geri çekilmeye çağırdı. Sistani, hükümeti ve meclisi, gerekli reformları gerçekleştiremedikleri ve halkın taleplerini karşılayamadıkları gerekçesiyle de eleştirdi.

Şii liderden Mukteda el-Sadr ise eylemlerin ‘daha fazla kan dökülmeden’ sonlanabilmesi için Başbakan Abdülmehdi’nin ve hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.H ükümetin istifası ardından derhal erken seçimlere gidilmesi çağrısı yapan el-Sadr, seçimlerin Birleşmiş Milletler gözetiminde olması gerektiğini vurguladı.(Gazete Karınca)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler