Takip Et

Dünya

Irak’ta eylemciler Nasiriye şehrindeki bir polis merkezini kuşattı

Irak’ta yolsuzluğa, yoksulluğa siyasi reformlar için başlayan gösteriler büyüyerek devam ediyor. Hükümetin istifa kararı almasına rağmen devam eden eylemlerde Nasiriye’deki polis merkezi kuşatma altına alındı

Irak Başbakan’ın istifasını yeterli bulmayan eylemciler eylemlerini sürdürüyor. Ülkede genel olarak siyasi açıdan reformlar yapılmasını talep eden eylemciler Nasiriye’de bulunan bir polis merkezini kuşatmaya aldı.

Amerika’nın Sesi’nin bildirdiğine göre yarı resmi Irak İnsan Hakları Komisyonu, göstericilerin hayatını kaybetmesinde sorumluluğu bulunanların tespit edilip yargı önüne çıkarılmaları çağrısında bulundu. Uluslararası Kızılhaç Örgütü de eylemcilere karşı gerçek mermi kullanılmaması çağrısı yaptı.

Reuters Haber Ajansı da Nasıriye şehrinde bu sabah da göstericilerin bir polis merkezini kuşattıklarını ve lastikler yaktıklarını duyurdu.

Ülkedeki Şiiler’in dini lideri Ali Sistani’nin de çağrısının ardından Irak Başbakanı Abdülmehdi görevi bırakacağını açıkladı. Geride bıraktığımız hafta Irak’ta gösterilerin başladığı 1 Ekim tarihinden bu yana en kanlı hafta oldu.

Ülke genelinde göstericilerle polis arasında iki aydır devam eden çatışmalar ve olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 400’ü aştı. Son günlerde özellikle Nasıriye’de polisin göstericilere karşı gerçek mermi kullanması kayıpların artmasına neden oldu.

Perşembe günü Necef’te, İran Başkonsolosluk binasının ateşe verildiğinin duyulmasının ardından Nasıriye’deki gösterilerde de tansiyon yükseldi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler