Takip Et

Dünya

Irak’ta ABD üssüne roketli saldırı düzenlendi

Irak’ta ABD ve Koalisyon Güçleri’nin kullandığı Taci Askeri Üssü’ne roketli saldırı düzenlendi

Irak’ta ABD ve Koalisyon Güçleri’nin kullandığı Taci Askeri Üssü’ne roketli saldırı düzenlendi.

Irak’ta Amerikan Birleşik Devleti (ABD) ve Koalisyon Güçleri tarafından kullanıldığı bilinen Taci Askeri Üssü’ne, roketli saldırı düzenlendi. Reuters’ın güvenlik güçlerine dayandırdığı haberine göre, üsteki Iraklı bir askere göre üsse yaklaşık 10 roket düştü. Saldırı ardından sirenlerin çalmaya başladığı belirtildi.

Geçen günlerde Irak’ta yapılan bir başka roketli saldırı sonucunda iki ABD ve bir Britanya askeri hayatını kaybetmişti. ABD bu saldırıyı İran destekli Şii milis grup Kataib Hizbullah’ın düzenlediğini ifade etmiş ve karşılık olarak bir operasyon düzenlemişti. Pentagon, bahsi geçen operasyonda Kataib Hizbullah’a ait 5 silah deposunun vurulduğunu duyurmuştu.

Yaklaşık 2 buçuk ay önce, benzer bir saldırının fitilini ateşlediği gelişmeler, ABD ile İran’ı savaşın eşiğine getirmişti. 27 Aralık 2019’da Irak ve IŞİD Karşıtı Koalisyon güçlerinin kaldığı bir askeri üs roketlerle vuruldu. Saldırıda Nawres Hamid isimli bir ABD vatandaşı müteahhit hayatını kaybetti. ABD saldırıdan İran destekli Katain Hizbullah örgütünün sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler