Takip Et

Dünya

Irak’ta 26 aktivist suikaste uğradı, kaçırılan 56 eylemciden durumu bilinmiyor

Resmi kayıtlara göre şimdiye kadar toplamda 68 göstericinin kaçırıldığını belirten Azavi, kaçırılanlardan sadece 12’sinin serbest bırakıldığını söyledi

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Enes Azavi, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ekim’den bu yana başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney vilayetlerde devam eden gösterilere katılıp kaçırılan protestocuların sayısı hakkında resmi veriler paylaştı.

Resmi kayıtlara göre şimdiye kadar toplamda 68 göstericinin kaçırıldığını belirten Azavi, kaçırılanlardan sadece 12’sinin serbest bırakıldığını söyledi.

Göstericilerin kimler tarafından kaçırıldığına dair herhangi bir bilgi vermeyen Azavi, Irak İçişleri Bakanlığı ve komiserliğin söz konusu akıbeti belli olmayan 56 göstericinin bulunması için çalışmalara devam ettiğini aktardı.

26 aktivist suikast sonucu öldürüldü

Komiserlik Üyesi Ali Bayatlı da 22 Aralık’ta yaptığı açıklamada, gösterilere katılan 26 aktivistin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurmuştu.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliğinin 4 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği ülkede geniş çaplı gösterilere neden oldu. 1 Ekim’de başlayan gösterilerde en az 460 kişi yaşamını yitirdi, 19 bin kişi yaralandı.

Gösteriler boyunca 2 bin 700 eylemci gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak halen 107 göstericinin tutukluluğu devam ediyor.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım’da istifa etmek zorunda kalmıştı

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler