Takip Et

Dünya

Irak ve Suudi Arabistan arasında 13 mutabakat zaptı imzalandı

İki ülke arasındaki anlaşmalar, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile beraberindeki 11 bakan ve 70 iş insanı, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde gerçekleşti

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bir araya geldi.

Bağdat ve Riyad ortaklığı

Görüşmeler sırasında iki ülke arasındaki ilişkiler, ikili ortaklığın yönlerini ve bunları çeşitli alanlarda geliştirme yolları ele alındı. İki ülke arasında çeşitli alanlarda 13 anlaşma imzalandı.

Irak yönetimi son zamanlarda başta Suudi Arabistan olmak üzere körfez ülkeleriyle ilişkilerini iyileştirmek istiyor. İki ülke yetkilileri 2017’de “Irak ve Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi” oluşturmak için anlaşma imzalamıştı.

Saddam Hüseyin rejiminin 1990’da Kuveyt’i işgal etmesinin ardından Irak-Suudi Arabistan ilişkileri tamamen kopmuştu.

Irak ve Suudi Arabistan arasındaki anlaşmalar; petrol, doğal gaz, elektrik, deniz, eğitim, yüksek öğretim, kültür iş birliğini, siyasi istişareler, karşılıklı ürünlerin tanınması, yatırımın korunması ve buna teşvik, tarım iş birliği, sanayi ve maden alanında iş birliğini kapsıyor.

Kaynak: ANHA

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler