Takip Et

Güncel

Irak Başbakanı protestolar sonrası istifasını sundu

2003’teki Amerikan işgalinden sonra toplumsal altyapı ve üstyapısı parçalanan Irak’ta iki aydır süren ve 400’den fazla göstericinin polis, asker ve milisler tarafından katledildiği protestolar sonucunda başbakan Adil Abdülmehdi, istifasını Irak parlamentosuna sundu.

Önceki gün, Nasıriye’de İran elçiliğini ateşe veren eylemcilere açılan ateş sonucu 29 kişinin ölmesiyle birlikte kreşendo yapan ayaklanma vesilesiyle özellikle Sairun Bloğu’ndan Mukteda Sadr’ın istifasını istediği başbakan Abdülmehdi istifa çağrılarına uyacağını açıklamış ve parlamentoya, kendi istifasının ardından göreve gelecek olan kabineyi seçmek için çalışmaya başlaması çağrısında bulunmuştu.

İran ve ABD’nin bölgesel nüfuz savaşının en yoğun yaşandığı yer olan Irak’ta Şii partiler arası koalisyonlara dayalı iktidarlara rağmen özellikle Şii ve alt sınıflarda halkın yaşadığı bölgelerde protesto ve gösterilerin arkası kesilmedi.

Irak halkı esas olarak yoksulluk, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yokluğu nedeniyle ayaklanırken, sorunların kaynağını ise ülkeleri üzerindeki İran ve ABD arası nüfuz savaşı olarak görüyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler