Takip Et

Dünya

Irak Askeri İstihbarat Şefi: IŞİD yöneticileri Türkiye’de

Irak Askeri İstihbarat Şefi Saad El Allak, IŞİD’in önemli yöneticilerinin Türkiye’de üslendiğini ve dünya çapında saldırıları finanse edecek devasa paralara sahip olduklarını söyledi

Irak Askeri İstihbarat Şefi Saad el Allak, Kuzey ve Doğu Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından toprak hakimiyeti bitirilen ve son olarak lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmesiyle ağır darbe alan IŞİD’in Türkiye’de üslendiği ve yeni saldırılar planladığını söyledi. 

‘Dünya çapında eylemler yapacak paraları var’

CNN International’e demeç veren Allak, Türkiye’ye kaçan dokuz IŞİD yöneticisinin dosyasını Ankara’ya verdiklerini, bu kişiler arasında “dünya çapında saldırıları finanse edebilecek kadar devasa miktarlarda paraya erişimi olan üst düzey finansörlerin bulunduğunu” kaydetti.

Baxoz’dan kaçtılar

Allak, söz konusu IŞİD yöneticilerinin Mart 2019’da DSG savaşçıları tarafından özgürleştirilen Baxoz’dan kaçtığını, bazılarının kaçakçılar aracılığıyla Antep’e gittiğini vurguladı. Bu kişilerin Türkiye’de yeni hücreler kurduğunu ve paraya erişimi olduğunu belirten Allak şöyle devam etti:

“Örgütün önemli liderlerinden bazıları kuzeye kaçtı. Komşu ülkeleri ve Antep gibi sınır noktalarını kast ediyorum. Parası olan üst düzey liderler, Suriye-Türkiye sınırından gizlice bu bölgelere geçti. Büyük miktarlarda paralar ödeyerek, kaçakçıların yardımıyla sınırı geçtiler ve gizlice Türk topraklarına girdiler. Şu an Türkiye’de bulunan bu unsurlar, savaşçı ve teröristlerin örgütün saflarına katılmasında büyük rol oynuyor.”

Iraklı yetkili, IŞİD’in Suriye ve Irak çapındaki cezaevlerindeki örgüt üyesi mahkumları kaçırmayı planladığını da ekledi. Allak, örgütün “Parmaklıkları yıkın” kod adlı bir planla üyelerinin tutulduğu cezaevlerine baskın düzenlemeyi planladığını ve onları çıkardıktan sonra dünya çapında saldırı düzenlemeyi amaçladığını söyledi.

En tehlikeli 2 bombacı da Türkiye’de

Allak, Türkiye’ye gönderdiklerini söylediği dokuz kişinin dosyasını CNN’le de paylaştı. Buna göre, söz konusu kişiler arasında Irak doğumlu Khair-Allah Abdullah Fatthi ve Hussein Farhan Asslebi El Jumaili de bulunuyor. Allak, Irak’ta haklarında cinayet ve terör suçlamasıyla tutuklama kararı olan bu iki ismi “IŞİD’in bugüne dek sahip olduğu en tehlikeli bombacılar” olarak niteledi.

Allak, konuya ilişkin istihbaratın IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmesi sürecinde CIA ile yapılan çalışmalarla elde edildiğini de sözlerine ekledi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler