Takip Et

Güncel

İntihar eden arkeolog için soru önergesi verildi

HDP’li vekil Dilşat Canbaz Kaya, Arkeolog Merve KAÇMIŞ’ın intihar etmesine ilişkin soru önergesi verdi

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Zeugma Müzesi’nde Arkeolog olarak görev yapan Merve KAÇMIŞ, 13 Ocak’ta Diyarbakır’da yaşamına son vermişti. Zeugma Müzesi’nde görevli arkeolog Merve KAÇMIŞ’ın müzede kayıp olan 150-200 civarında tarihi eseri üzerine geçirmesi için müze yönetimi tarafından baskıya maruz kaldığı iddia edilmişti.

Merve KAÇMIŞ intihar etmeden önce yazdığı mektubunda “Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz” ifadesinin yer aldığı ortaya çıkmıştı.


HDP’li vekil Dilşat Canbaz Kaya, yaşanan duruma ilişkin soru önergesi verdi. Kaya, Arkeolog Merve KAÇMIŞ’ın intihar etmesine neden olan baskıları yapan ilgili personel hakkında yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur? Konuyla ilgili hakkında soruşturma açılan ve açığa alınan personel sayısı kaçtır?” diye sordu.

Verilen soru önergesi şöyle;

Arkeolog Merve KAÇMIŞ’ın intihar etmesine neden olan baskıları yapan ilgili personel hakkında yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur? Konuyla ilgili hakkında soruşturma açılan ve açığa alınan personel sayısı kaçtır?

Zeugma Müzesinde kaybolan ya da kaybettirilen tarihi eser sayısı ne kadardır? Kayıp tarihi eserlerin bulunmasına yönelik yaptığınız çalışmalar nelerdir? Tarihi eserlerin kaybolmasına neden olan kişi ya da kişiler hakkında yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur?

Kaç personel hakkında soruşturma açılmış, kaçı açığa alınmıştır?Bakanlığınız tarafından ülke genelinde kayıt altına alınan ve sonrasında kaybolan/çalınan tarihi eser sayısı ne kadardır? Müzelere göre dağılımı nedir?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler