Takip Et

Dünya

İngiltere Türkiye’ye silah satışını askıya aldı

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye işgal saldırıları nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesi ardından İngiltere de yeni silah satışını askıya aldı

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırısı arından silah ihracat izinlerini gözden geçirdiklerini belirtti. Britanya Dışişleri Raab, hükümetin bu süre boyunca yeni silah ihracatı izinlerinin askıya alındığını açıkladı.

‘Nüfus değişimi dayatmasına izin vermeyeceğiz’

Parlamentoda konuşan Raab, “Hükümet silah ihracatını denetleme sorumluluklarını çok ciddiye alıyor ve bu vakada elbette Türkiye’ye savunma ihracatlarımızı çok dikkatli ve devamlı göden geçirme altında tutacağız. Biz gözden geçirmeyi yürütürken, Suriye’deki askeri operasyonlarda kullanılabilecek kalemler için Türkiye’ye yönelik daha fazla ihracat izni çıkarılmayacaktır” dedi. 

Britanya Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin Suriye’ye tek taraflı olarak nüfus değişimi dayatılmasına izin vermeyeceğiz” ifadesinde bulundu.  

Daha önce Finladiya, Norveç, İsveç, Hollanda, Fransa, Almanya ve Çekya da Türkiye’ye silah ve mühimmat satışlarının askıya alınması kararı almıştı. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler