Takip Et

Dünya

İngiltere İskoçya’nın bağımsızlık referandumu talebini reddetti

İskoçya’nın bağımsızlık referandumu için yaptığı resmi talep ikinci kez reddedildi

İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda bölgelerinden oluşan Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ne pahasına olursa olsun çıkması (Brexit) yanlısı Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson’ın bu kez seçim zaferiyle ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturması sonrası, Londra-Edinburgh gerilimi tırmanıyor.

İskoçya Başbakanı, iktidardaki İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri Nicola Sturgeon’un ikinci kez bağımsızlık referandumu düzenleme talebine Britanya Başbakanı Johnson’dan ret yanıtı geldi.

Johnson, ret yanıtına ‘yeni bağımsızlık referandumun İskoçya’nın son 10 yıldır gördüğü siyasi durgunluğun devam etmesine neden olacağı’ gibi gerekçe de sundu.

İskoçya Başbakanı’na gönderdiği yanıt mektubunu sosyal medyada yayımlayan Britanya Başbakanı “İskoç halkı Birleşik Krallık’ımızı bir arada tutmak yönünde kararlı şekilde oy kullanmıştır, bu sonuca hem İskoç hem de Birleşik Krallık hükümeti saygı duymayı taahhüt etmiştir” mesajını paylaşarak ekledi:

“Haydi 2020’yi Birleşik Krallık’ın tamamı için büyüme ve fırsat yapalım.”

Sturgeon, geçen ay resmen talepte bulunup Britanya hükümetinden ikinci referandumun yasal olmasını garanti edecek yetkileri İskoç parlamentosuna devretmesini istemişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler