Takip Et

Makale

IMF’den Merkez Bankası’na tam bağımsızlık uyarısı

IMF’nin Avrupa Direktörü Poul Thomsen yaptığı açıklamada Türkiye’ye dönük uyarılarda bulundu. Türkiye’de Merkez Bankası’nın ihtiyacının tam bağımsız olması gerektiğini ifade etti

Türkiye ekonomisinde kötü göstergeler gelmeye devam ederken Türkiye Merkez Bankası’na IMF’den uyarı geldi. IMF Avrupa Direktörü  Poul Thomsen, Merkez Bankası’nın öncelikli ihtiyacının tam bağımsızlık olması gerektiğini belirtip konuşmasında şunlara yer verdi. “Türkiye’nin önünde bir dizi sorun var ve bunlardan biri, Merkez Bankası’nın uzun vadeli düşünerek değişen koşullara göre sürekli değerlendirme yapacak ve politikaları sıkılaştıracak şekilde tam bağımsızlığa ihtiyaç duyması” dedi.

Washington’daki IMF Bahar Toplantıları sırasında Amerikan haber kuruluşu CNBC’ye konuşan Thomsen, “Son altı-yedi ayda gördüğümüz faiz artışlarını memnuniyetle karşılıyoruz fakat Türkiye’nin Merkez Bankası’nın, para politikaları, bütçe politikası ve daha fazla şeffaflık konularında tam bağımsız şekilde çalışmasına izin verilmesi önemli” diye konuştu.

Thomsen, Türkiye ile IMF arasında görüşmeler yapıldığını iddialarını da yalanlayarak, “Türkiye ile IMF arasında bir program için hiçbir görüşme yapılmıyor” dedi.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler