Connect with us

Kadın

ILO raporu: Kadınlar paralı işte çalışmak istiyor

ILO raporuna göre dünyada kadınların işgücüne katılımı yüzde 50’ye yaklaşıyor. Ülkemizde ise bu oran yüzde 30’larda kalırken, kadınların yüzde 70’i ‘paralı işte’ çalışmak istiyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) raporuna göre, dünyadaki kadınların işgücüne katılımı yüzde 50’ye yaklaşırken, Türkiye/Kuzey Kürdistan’da bu oran yüzde 30’larda kaldı.

Sendika.org’da yer alan haberde kadınların küresel işgücüne katılım oranı yüzde 49’un biraz üstündeyken erkeklerde bu oran yüzde 76. Yani arada yüzde 27’lik bir fark var. Bu fark bazı bölgelerde yüzde 50’nin üzerine çıkıyor. Türkiye’de de bu oran yüzde 30,4’e yüzde 71,4. Yani fark dünya ortalamasının çok ötesinde, yüzde 40’ı geçiyor.

Kadınlar ‘paralı işte’ çalışmak istiyor

Rapora göre kadınlara paralı bir işte mi çalışmak istedikleri, ailenin bakımını mı üstlenmek istedikleri yoksa her ikisini de mi yapmak istedikleri sorulduğunda kadınların yüzde 70’inin cevabı çalışma durumu fark etmeksizin paralı işte çalışmak oldu.

Türkiye/Kuzey Kürdistan’daki erkeklerin yüzde 28’i kadınların paralı işte çalışması gerektiğini, yüzde 34’ü her ikisini de yapması gerektiğini, yüzde 32’si ise ailenin bakımını üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Çalışmak isteyen kadınların yaşadığı zorluklardan en çok öne çıkanlar; cinsiyet rolleri, iş-aile arasında denge tutturmak, ulaşım yetersizliği ve bütçeye uygun bakım hizmetlerinin kısıtlılığı.

 

Günün Haberleri

More in Kadın