Takip Et

Dünya

Suriye: “Güvenli Bölge’ planı Suriye bağımsızlığının ihlalidir”

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturmasın karşı olduklarını belirtti

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye toplantısında konuşan Caferi, ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturmasını eleştirerek şunları ifade etti: “Suriye, kuzeydoğuda güvenli bölge oluşturma planlarına katiyen karşı. Bu planlar, Suriye’nin bağımsızlığının ihlalidir”  

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne destek verdiğini belirterek güvenli bölge planının desteklenmemesi gerektiğini ifade etti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock ise, ABD ve Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge oluşturması konusunda BM ile hiçbir görüşme yapılmadığını ve BM’nin bu anlaşmanın tarafı olmadığını söyledi.

Lowcock, “ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturma niyetiyle ilgili açıklamalar dikkatimizi çekti. BM, bu anlaşmanın parçası değil ve bu konudaki görüşmelerin katılımcısı değil. Ama şunu kaydetmek gerekiyor ki, her bir anlaşma, sivillerin güvenliğini sağlama ihtiyacını da dikkate almalı” diye konuştu. (Kaynak: Sputnik)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler