Takip Et

Güncel

İkitelli’de bir cinsel istismar saldırısı daha yaşandı

Küçükçekmece 5 yaşındaki bir çocuğa yönelik yapılan cinsel saldırının ardından İkitelli’de 7 yaşındaki bir çocuğa daha cinsel saldırı girişiminde bulunulduğu belirtildi. Her iki saldırının da failleri yakalanamazken, Küçükçekmece halkı sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti

Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya mahallesinde 5 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunanlar yakalanamazken, benzer bir olayın İkitelli semtinin Atatürk mahallesinde yaşandığı öğrenildi. Öğlen saatlerinde ekmek almak için evden çıkan annenin evde bıraktığı 7 yaşındaki çocuğuna cinsel saldırı girişiminde bulunulduğu ifade edildi. Saldırganı gören ailenin emniyete verdiği ifadeye rağmen saldırganın hala yakalanmadığı belirtildi.

İkitelli halkı, Kanarya ve Atatürk mahallelerinde yaşanan cinsel saldırıları yaptıkları yürüyüş ile protesto etti. İkitelli Cemevi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “İstismara hayır” ve “Susma haykır”  sloganları eşliğinde Atakent mahallesinde bulunan Ali İsmail Korkmaz Parkı’na kadar yürüdü. Burada açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Küçükçekmece İlçe Eşbaşkanı Nergiz Oymak, 2 gün içerisinde Küçükçekmece Kanarya mahallesinde bir çocuğun cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve Atatürk mahallesinde de bir çocuğa istismar girişiminde bulunulduğunu, iki saldırının da faillerinin bulunmadığını söyledi. 

‘Dün de susmadık bugün de susmayacağız’

Saldırganları bulmak yerine buna karşı ses çıkaranların susturulmak istendiğini ifade eden Oymak, “Dün de susmadık, bugün de susmayacağız. Bu yaşananlarda Ensar vakıflarında 45 çocuğa tecavüz edildiğinde; ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen, istismara uğrayan 12 yaşından büyük çocukların istismarcısı ile evlendirilmesi için yasa tasarısı veren iktidarın erkek egemen zihniyetini görüyoruz. Başta çocuklara ve kadınlara yönelen bu zihniyeti görünmez kılmaya çalışanlara inat sokaklarda sesimizi yükseltmek için buradayız” dedi. 

‘Sokaktayız sokakta olmaya devam edeceğiz’

İstismarın önünü açan politikalara izin vermeyeceklerinin altını çizen Oymak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yargının defalarca bu suçlara ortak olduğunu biliyoruz. Bir kez daha söylüyoruz; erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele edeceğiz. Bir kez daha indirimlerle bu suçları aklamanıza, meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Kadınlar olarak çocuklara ve kadınlara yönelik tacize, tecavüze karşı sokaktayız, sokakta olmaya devam edeceğiz. Bütün kadınları bizi dört duvara hapsetmeye çalışan, sokakları meydanları her geçen gün daha yaşanamaz hale getiren erkek egemen sisteme karşı, karşılaştıkları her saldırıya karşı örgütlenmeye çağırıyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler