Takip Et

Güncel

İKD’nin Kasım ayı raporu: Yılın ilk 6 ayında 100 kadın aile üyeleri tarafından katledildi

Kadınların katledilmesi, tecavüz ve çocuk istismarı verilerine ilişkin kasım ayı raporunu açıklayan İlerici Kadınlar Derneği (İKD), Türkiye’de 2019’un ilk 6 ayında 100 kadının aile üyeleri tarafından katledildiğini belirtti. İKD, 2019’un ilk 7 ayında ise en az 9 kadının koruma altındayken katledildiğine işaret etti

İlerici Kadınlar Derneği (İKD), kadınların katledilmesi, tecavüz ve çocuk istismarı verilerine ilişkin hazırladığı kasım ayı raporunu açıkladı. İKD internet sitesinden paylaşılan raporda Türkiye’de kadına yönelik şiddet ile bağlantılı başlıklar ele alındı.

‘Kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor’

Raporunda “Kadına yönelik şiddet her geçen yıl, bir önceki yıla göre daha korkunç boyutlara ulaşarak devam ediyor” ifadelerini kullanan İKD, “AKP tarafından yükseltilen gerici söylemler, her fırsatta kadınların yaşamlarını, ev ve aile ile sınırlayan fetvalar veren gericiler, artan yoksulluk, kadına yönelik şiddeti körüklemeye devam ediyor” dedi. Raporda, şu veriler yer aldı:

“Basından derlenen haberlere göre 2018 yılında 440 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 317 kadına cinsel şiddet uygulandı. 2018 yılında bin 217 çocuk istismarı haberi basına yansıdı. 2019 yılının ilk 9 ayında ise en az 289 kadın öldürüldü. Yalnızca ağustos ayında en az 41 kadın katledildi. Kadınlar, en çok beraber oldukları erkekler veya eşleri tarafından, boşanmak istedikleri ya da ayrılmak istedikleri için öldürülüyor. Şanlıurfa Barosu’nun hazırladığı rapora göre, 2019’un ilk yarısında 378 çocuk istismara uğradı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı verilere göre ise 2019 yılında 299 kadın öldürüldü.  Kadın cinayetlerindeki yıldan yıla görülen artışı kabul eden Süleyman Soylu, 2016-2019 Ağustos ayına kadar bin 167 kadının öldürüldüğü belirtildi. Öldürülen kadınların faili ise, yüzde 63,5 oranında eş veya partner, yüzde 32’si ise akraba olarak belirtildi.

‘Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor’

Kadınlar, en çok eşleri ya da beraber oldukları erkek tarafından, boşanmak veya ayrılmak istedikleri için öldürülüyor. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yayınlanan Dünya Kadın İnceleme Raporu’nda kadınlar için en tehlikeli yerin kendi evleri olduğu vurgulandı. Bu rapor 2017’de işlenen kadın cinayetlerinden yüzde 60’a yakınında failin aile üyelerinden biri olduğunu açıklıyor. Türkiye’de basına yansıyan haberlerden derlenen verilere göre 2019 yılının ilk 6 ayında 100 kadın aile üyeleri tarafından öldürüldü.

‘Kadınlar koruma kararı altında öldürülüyor’

İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz 2017 Mart ayında bir soru önergesine verdiği yanıta göre; son üç yıl içerisinde 20 kadın koruma kararı olduğu halde katledilmişti. Şiddet gördükleri gerekçesiyle, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında haklarında ‘geçici koruma tedbiri’ verilen kadınların, ‘çağrı üzerine koruma’ usulüyle korunduklarını belirten İçişleri Bakanlığı, 2015-2017 yılları arasında, 20 kadının ani gelişen olaylar sebebiyle polise çağrıda bulunamadan öldürüldüğünü açıklamıştı. İstanbul Barosu’nun verilerine göre 9 ayda en az bin 840 kadın, şiddet nedeniyle koruma kararı aldırdı. Basından derlenen haberlere göre ise 2019’un ilk 7 ayı en az 9 kadın koruma altındayken hayattan kopartıldı.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler