Takip Et

Güncel

İHD’den 19 Aralık Katliamı için çağrı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, “Hapishanelerde İnsan Hakları için Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında yarın Ümraniye Kapalı Hapishanesi önünde yapacakları basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi “Hapishanelerde İnsan Hakları için Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında yazılı bir açıklama yaparak, yarın Ümraniye Kapalı Hapishanesi önünde yapacakları basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu.

‘19 Aralık katliamını unutturmayacağız!’

“19 Aralık Katliamını Unutmadık! Unutturmayacağız” başlığıyla yapılan açıklamada, “19-22 Aralık 2000 tarihinde güvenlik güçleri tarafından 20 hapishaneye aynı anda yapılan operasyonla 30’u tutuklu32 insanın hayatını kaybetmesinin üzerinden 19 yıl geçti. Katliamı planlayanlar, yapanlar değil katliama maruz bırakılan mahpuslar cezalandırılmaya çalışıldı ama 19 yıldır katliamın sorumlularından hesap sorulmadı” ifadelerine yer verildi.

Çağrı

Açıklamada,  “19’ncu yılında bir kez daha; ‘Hapishanelerde İnsan Hakları için Mücadele ve Dayanışma Günü’ vesilesiyle mahpuslarla dayanışmak ve 19 Aralık Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız demek için,  katliam mekânı Ümraniye Hapishanesi önünde olacağız” denilerek yarın saat 13.00’da yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısında bulunuldu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler