Takip Et

Güncel

İHD: Nükleer santral istemiyoruz

Nagasaki ve Hiroşima kentlerinde yaşanan nükleer felaketi unutmayacaklarını aktaran İHD Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu üyesi Raif Bozdemir, “Nükleer santral bir savaş ve ölüm teknolojisi artığıdır. Akkuyu’da, Sinop’ta, ülkemizde ve dünyada nükleer santral istemiyoruz” dedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu, 6 Ağustos 1945’te ABD’nin Japonya’nın Nagasaki ve Hiroşima kentlerine nükleer bomba atmasının yıldönümü nedeniyle şube binalarında basın toplantısı düzenledi. “Nükleer santral bütün canlılar için ölümcüldür” pankartının açıldığı açıklamada konuşan İHD Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu üyesi Raif Bozdemir, 6 Ağustos 1945 günü insanlığın nükleer bomba belasıyla ilk defa karşılaştığını dile getirdi.

‘İstemiyoruz’

Nagasaki ve Hiroşima kentlerinde yüz binlerce insanın anında ve yüz binlercesinin sonraki yıllarda acı içinde öldüğünü anımsatan Bozdemir, genetik hasara uğrayan kurtulanların torunlarının günümüzde bile acı çekmeye devam ettiğini söyledi. “Nükleer enerji ölümcül tehlikelidir, ölümcül riskler taşır, patlama veya arıza olmasa bile radyasyon yayar, üstelik pahalıdır, çöp teknolojidir, dünya bırakırken bizim sahip çıkmamız kimin, kimlerin çıkarınadır” diyen soran Bozdemir, “İnsanlık Hiroşima ve Nagasaki felaketini, kurbanlarını, sorumlularını, ders almayıp yeni felaketleri davet edenleri unutmayacak. Nükleer santral bir savaş ve ölüm teknolojisi artığıdır. Akkuyu’da, Sinop’ta, ülkemizde ve dünyada nükleer santral istemiyoruz. Nükleer santral bir insan hakları ihlalidir, izin vermeyeceğiz” dedi.(MA)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler