Takip Et

Kadın

İHD İzmir Kadın Komisyonu Ege’de 204 hak ihlali yaşandığını duyurdu

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, 4 aylık Ege Bölgesi hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre, 12 ilde kadına yönelik 141, çocuğa yönelik ise 63 hak ihlali yaşandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, 4 aylık Ege Bölgesi hak ihlalleri raporunu açıkladı. Raporu, dernek binasında komisyon adına Cemile Karakaya paylaştı. Kadına yönelik şiddette artışın hukuki düzenlemelerin yeterince uygulanmadığının göstergesi olduğunu söyleyen Karakaya, kadınların boşanmak istedikleri eşleri, ayrılmak istedikleri erkek arkadaşları, ağabeyleri, babaları ve en yakınlarındaki erkekler tarafında şiddete uğradığı ve öldürüldüğünü belirtti. 

Şiddete uğrayan kadın sayısına karşılık sığınma evleri sayısının yeterli olmadığını vurgulayan Karakaya, “Sorunu çözecek çözümler üretilmesi gerektir. Ev içi şiddet, ev içi taciz, çocuğa cinsel taciz çoğu zaman yargıya taşınamamakta, ev ve aile içinde konu kapatılmaktadır. Yargıya taşınanlarda ise failler, genel olarak iyi hal ve haksız tahrik indirimi gibi nedenlerle cezasızlıkla ödüllendirilmektedir. Kolluk, çoğu vakalarda ev içi şiddeti ailenin özel durumu olarak görmekte ve şiddet gören kadını tekrar şiddet gördüğü alana geri göndermektedir” diye konuştu.  

6284 sayılı yasa kısıtlanıyor 

Kadınların nafaka hakkının ortadan kaldırılmak istendiğini ifade eden Karakaya, nafakanın sadaka değil bir hak olduğunu vurgulardı. Karakaya, şiddet faili erkeklere yeterli cezanın verilmediğini, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmasının doğru olmadığını belirtti. 6284 sayılı yasanın yeterince uygulanmadığı ve hatta uygulanmasının kısıtlandığı ifade eden Karakaya, “Eril iktidar ve zihniyetin kadınlara yönelik kullandığı ötekileştirici ve cinsiyetçi dil, iletişim araçları ve bazı TV programlarında kullanılan sorumsuz söylemlerin de kadın ölümlerinin nedeni olduğu söylenirken pandemi kaynaklı cezaevleri boşaltılıyor tamda olmasın dediklerimiz yeniden hayata geçiriliyor. Cezaevinden çıkan aynı zihniyet kaldığı yerden yine ölümlere neden oluyor ve ölümler bir takım medya tarafından özellikle yok sayılıyor veya çarpıtılarak duyuruluyor” ifadelerini kullandı. Salgın sürecinde evde olan kadınların şiddet faili erkeklerle bir arada yaşamaya zorlandığını söyleyen Karakaya, şiddete tanıklık eden çocukların da sürekli bir travma yaşayarak cinsel, fiziksel istismara uğradığını vurguladı. 

204 hak ihlali yaşandı

Karakaya, son 4 ayda kadın ve çocuklara yönelik hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları rapordaki verileri şöyle sıraladı: “25 kadın fiziksel şiddete, 10 kadın taciz ve tecavüze, 1 kadın medya yoluyla cinsiyetçi söylemlere maruz bırakıldı. Şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınların sayısı 17, katledilen kadınların sayısı 22, zorla alıkonulan kadın sayısı 1, 6284 sayılı yasanın uygulanmaması nedeniyle ölüm ihbarı sayısı 1, kadını katletme suçundan yargılamada ‘haksız indirim’ sayısı 3, ‘berdel evlilik’1, tehdit edilen ve şantaj yapılan kadın sayısı 14, fuhşa sürüklenen, zorlananların sayısı 46 olmak üzere toplam 141 hak ihlali yaşandı. Çocuğa yönelik fiziksel şiddet, yaralama sayısı 1, istismar sayısı 16, katledilen çocuk sayısı 4, şüpheli ölüm 8, ‘intihara teşebbüs’ 1, ‘çocuğun reddi’ 1, ihmal sonucu çocuk ölümü sayısı 9, çocuğa tehdit, zorla alıkoyma 2, okulda şiddet 2, çalışan çocuk işte ölümü 1, ‘çocuk ihmal yaralanma’ 4, şüpheli yaralanma 9, gebe bırakılan çocuk 1, cezaevinde doğan çocuk 1, suça itilen çocuk 2 olmak üzere toplam 63 hak ihlali yaşandı.” (MA)

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler