Connect with us

Güncel

İHD İstanbul Şubesi: “Adalet aramaktan vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri’nin yanındayız”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi yazılı bir açıklama yayımlayarak Süleyman Soylu ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Cumartesi Anneleri’ni karalayan ve hedef alan  sözlerine ilişkin “Kayıplarını aramaktan ve adalet talep etmekten vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri’nin yanındayız” dedi

İHD İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada; “Bu tahrik içeren açıklamalar; Cumartesi Anneleri’nin mücadelesinin engellenmesi, hakikatlerin gizlenerek suçluların korunmak istenmesi yanında, barışçıl bir sivil itaatsizlik eylemini provoke ederek,  toplumun geniş bir kesimi tarafından sahiplenilen Cumartesi Anneleri üzerinden toplumun bir kargaşaya sürüklenmek istendiğini de gösteriyor” vurgusunda bulundu.

Cumartesi Annelerinin 31 Ağustos tarihinde bir basın toplantısı düzenleyeceğini belirten İHD açıklaması şu ifadelerle son buldu.

‘’Cumartesi Anneleri yarın yapacakları bir basın toplantısı ile hükümetten gelen bu saldırılara gereken cevabı verecek ve bundan sonra yoluna nasıl devam edeceğini kamuoyu ile paylaşacaktır. Sözümüzün devamını bu toplantıya bırakırken bir kez daha, hükümetin Cumartesi Anneleri’ne yönelik hakaret ve karalama içeren söylemlerini, yaklaşımlarını ve Cumartesi Anneleri’ne saldırarak demokrasi güçlerinin ve duyarlı kesimlerin tahrik edilmeye çalışılmasını kınıyoruz. Bizler insan hakları savunucuları olarak, Cumartesi Anneleri’nin her zaman hakikat ve adalet taleplerinin sesi, soluğu olmaya devam edeceğiz. Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kayıplarını aramaktan ve adalet istemekten vazgeçmeyecek!

 

Günün Haberleri

More in Güncel