Connect with us

Güncel

İHD, gözaltıları kınadı:Siyaset yapma hakkı yok ediliyor

İnsan Haklar Derneği (İHD) HDP bileşenlerine dönük bu sabah yapılan gözaltı saldırılarına karşı bir açıklama yaparak kınadı

İHD Genel Merkezi, üç büyük şehirde HDP’nin yapacağı kongre öncesi yapılan polis baskınlarını açıklam yayımlayarak kınadı. Gözaltı saldırılarına dair,  ” Siyaset yapma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkı bu şekilde tamamen yok edilmektedir” açıklaması yaptı.
Gözaltıların kınandığı açıklama da, OHAL rejiminin otoriter yönetim anlayışını devam ettiği ve siyasi iktidar OHAL rejimi altında keyfi bir biçimde yönetmektedir denilerek ,Efrin’e gerçekleştirilen askeri müdahale ile kırıntısı kalan haklar da adeta ortadan kaldırıldığı eklendi.
,”Savaşa karşı barış diyen herkes ve her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alınmıştır” denilen açıklamanın bir kısmı şöyle:
Son olarak HDK Eş Başkanı Onur Hamzaoğlu ile birlikte HDK bileşenlerini oluşturan kurumların eşbaşkanlarının ve yöneticilerinin gözaltına alındığını öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiye’nin sorunlarını demokratik ve barışçıl yollardan çözümü konusunda önemli bir sivil siyaset kurumu olan HDK’nin bu şekilde baskı altına alınıp kriminalize edilmeye çalışılması Türkiye’deki sivil ve demokratik seçenekleri devre dışı bırakmak anlamına gelmektedir. Siyasal iktidarın tam da HDP 3. Olağan Genel Kurulu öncesi gerçekleştirdiği bu operasyonlar kesinlikle kabul edilemez. Siyasal iktidar, siyasal partilerin ve sivil örgütlenmelerin çalışmalarına bu şekilde müdahale edemez. Siyaset yapma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkı bu şekilde tamamen yok edilmektedir.
Siyasal iktidarı sonu belli olmayan bu tip baskı yöntemlerinden vazgeçmeye ve gözaltına alınan herkesi serbest bırakmaya davet ediyoruz.”

Günün Haberleri

More in Güncel