Connect with us

Güncel

İHD: “Bir avukatın kimi savunacağı, savunma sırasında müvekkili ile ne konuştuğu soruşturma konusu olamaz “

İHD, 60 hukukçunun gözaltına alınmasıyla ilgili “Bir avukatın kimi savunacağı, savunma sırasında müvekkili ile ne konuştuğu, savunmayı hazırlarken nasıl bir taktik izleyeceği soruşturma konusu olamaz” açıklamasını yaptı

İnsan Hakları Derneği, Ankara’da gözaltına tutulan 60 avukat ve hukukçunun serbest bırakılmasını talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı bir soruşturma ile 11 Eylül’de 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç hâkim, 1 ihraç hâkim adayı ile 1 hukukçu olmak üzere toplam 60 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti, adli işlemler halen devam ediyor.

“Mesleklerini yapmaları engelleniyor”

İHD’nin açıklaması şöyle:

“Türkiye’de avukatlara yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları giderek artıyor. Siyasi mahpusların avukatlığını yapanlar, insan hakları savunucusu avukatlar, toplumsal dava avukatlığı yapan ÇHD’li avukatlar, öteden beri siyasi iktidarın yargı baskısı altında tutuldu ve mesleklerini yapmaları sürekli olarak gözaltı ve tutuklamalarla engellendi.

“15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden sonra, özellikle Fethullah Gülen örgütü gerekçe gösterilerek yüzlerce avukat gözaltına alınmış, tutuklanmış; yüzlercesi de silahlı örgüte üye olmak suçlamasından mahkûm edilmişti.

“Siyasi iktidarın çoklu baro düzenlemesiyle savunmayı etkisiz kılmaya dönük girişimlerine son gözaltı operasyonu ile avukatlara yönelik yeni bir gözdağı operasyonu eklendi.

“Mesleğini yaparak savunmayı temsil eden avukatların Terörle Mücadele Kanunu kullanılarak kriminalize edilmesi kabul edilemez.

“Bir avukatın kimi savunacağı, savunma sırasında müvekkili ile ne konuştuğu, savunmayı hazırlarken nasıl bir taktik izleyeceği cezai soruşturmaların konusu olamaz.

“Avukat tüm müvekkillerini devletin en tehlikeli gördüğü kişilerin arasından seçebileceği gibi meslek etiğine uygun davranmak koşuluyla o kişiyi savunma yolunda farklı stratejiler belirlemekte de bütünüyle serbesttir.

“AİHM Başkanının Türkiye ziyaretiyle övünen siyasi iktidarın, adaletin kurucu unsuru olan savunmayı temsil eden avukatları itibarsızlaştırmaya çalışması büyük bir çelişkidir. Bir an önce avukatların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Günün Haberleri

More in Güncel