Connect with us

Güncel

İHD: 3 Ağustos soykırımı anma günü olarak tanınsın

İnsan Hakları Derneği(İHD), Şengal katliamının yıl dönümü dolaysıyla yaptığı açıklamada, 3 Ağustos’un “soykırımı anma günü” olarak tanınması için çağrı yaptı

İnsan Hakları Derneği (İHD), IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’de yaşayan Êzidî halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamın 5’inci yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.  “3 Ağustos soykırımı anma günü olarak tanınsın” başlığı ile yapılan açıklamada, katliam kınandı. Açıklamada, yaşanan ağır ihlaller karşısında Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere ilgili mekanizmaların önleyici ve onarıcı görevlerini yerine getirmediğine dikkat çekilerek, bunun başarısızlıktan öte bir utanç olduğu ifade edildi. 

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Yaşanan soykırım saldırısına karşı Êzidî halkı Kürt Siyasal Hareketi’nin öncülüğünde ve desteği ile kendi savunmasını gerçekleştirmiş ve saldırıları püskürtmeyi başarmıştır. Diğer tüm halklar gibi, Êzidîlerin de kendini savunma ve kendi geleceğini belirleme hakkı vardır. Her halkın ve her devletin bu hakka saygı göstermesi BM İnsan Hakları Sistemi’nin bir gereğidir.

IŞİD saldırısı soykırım olarak tanınsın

Irak’ın Şengal bölgesinde, Êzidîleri korumayarak onların soykırıma uğramasını seyreden güçlerin, Êzidîlerin kendilerini yönetme hakkına saygı duymak durumunda olduklarını bir kez daha belirtmek isteriz. Ayrıca ifade etmek isteriz ki Êzidîlere yönelik tehdit tümden bertaraf edilmemiştir, bu nedenle hiçbir gücün Şengal’e yönelik saldırısına izin verilmemelidir. Şüphesiz ki BM İnsan Hakları Konseyi’nin Haziran 2016’da Êzidî halkına yönelik 2014’te gerçekleştirilen IŞİD saldırısını soykırım olarak kabul ve ilan etmesi önemli bir gelişme olmuştur. Bu vesile ile başta Türkiye olmak üzere tüm ülkeleri, Êzidîlere yönelik IŞİD saldırısını soykırım olarak tanımaya ve Êzidî halkının kendini savunma hakkına saygı göstermeye davet ediyoruz.

Êzidî halkı 2014’teki Şengal ve Musul’a yönelik IŞİD saldırılarından sonra mülteci durumuna düşerek sığındığı ülkelerdeki sorunları devam etmektedir.”

3 bin Ezidi 509 kişi kurtarıldı 

Açıklamada ayrıca, Kaçırılan Êzidîleri Kurtarma Ofisi’nin, Temmuz 2019 itibariyle kurtarılan Êzidîlerle ilgili paylaştığı verilere yer verildi. Bu verilere göre, “Irak’ta yaşayan Êzidî sayısı 550 bin, IŞİD saldırısı nedeniyle göç etmek zorunda kalan Êzidî sayısı ise 360 bin. Şengal’e saldırının düzenlendiği ilk günden bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı bin 293, babasız kalan çocuk sayısı 2 bin 745,  kaçırılanların sayısı 6 bin 417, kurtarılanların sayısı 3 bin 509.”

Günün Haberleri

More in Güncel