Takip Et

Güncel

İHD: “2 Temmuz günü ulusal düzeyde “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak kabul edilmelidir”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi 2 Temmuz Sivas Katliamına dair bir açıklama yaparak, “Gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı ve 2 Temmuz günü ulusal düzeyde “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak kabul edilmelidir” talebinde bulundu.

İnsan Hakları Derneği  İstanbul Şubesi 2 Temmuz Sivas Katliamına dair bir açıklama yaparak, “İnsan Hakları Derneği, 1-2 Kasım 2014 tarihinde yapılan 17. Olağan Genel Kurulunda, 2 Temmuz günü’nü  “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak ilan etti” vurgusu yaptı.

İHD İstanbul Şubesi açıklamasında, “2 Temmuz 1993; tarihte kara bir gün, Türkiye tarihinde bir utanç sayfası. 30 Haziran’da başlayan Pir Sultan Abdal anma etkinliğine katılmak üzere Sivas’a gelmiş aydınlar, sanatçılar ve etkinliği izlemeye gelenler 2 Temmuz’da Madımak Oteli’nde yakılarak vahşice katledildiler. Devlet katliamı önleyebilirdi, önlemedi.  Orada, apaçık bir insanlık suçu işlendi.

Daha önce de defalarca söylediğimiz gibi; olay, önceki pek çok katliamda yaşananlardan farklı değildi; Hazırlıklar çok öncesinde başlatılmış, saldırganlar örgütlenmiş, etkinlik sırasında Kuran’a , Kabe’ye, Peygambere ve Müslümanların maneviyatına saldırıldığına dair asılsız söylentiler yayılmış, bu içerikte bildiriler dağıtılarak, yerel gazetelerde haberler yapılarak belli bir kesim kışkırtılmış, devlet güçleri bu saldırının katliama dönüşmesi için organize edilmişti” dedi.

Açıklamada, yapılan hukuksuzlukların yetmezmiş gibi; katliamın adresi, 33 insanın yakılarak katledildiği Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi yapılmasına izin verilmediğini ve  katliam sırasında ölen iki saldırganın adını içeren “Bilim ve Kültür Merkezi” adıyla kullanılmasına ve  katliamın kutsanmasına izin vererek bir kere daha  ne tarafta durduklarını göstermiş oldular” denildi.

Açıklamada, “Katliamın üzerinden tam 27 yıl geçti. Katliamın asli faillerinden olduğu gerekçesi ile hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş bulunan dava sanığı Ahmet Turan Kılıç tartışmalı ve uzman hekimlerin itirazını içeren bir Adli Tıp Kurumu raporuna dayanılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedildi ve 31 Ocak’ta tahliye edildi.

1997 yılında tahliye edilen ve sonrasında hepsi firar eden sanıklardan  Murat Karataş, Eren Ceylan ve Murat Sonkur’ın yakalanmaları noktasında hâlâ en ufa  hakkında müebbet hapis cezası istemi ile dava devam ediyor. Ancak diğer firari sanıklar gibi yakalanmazlarsa 2023 yılında zamanaşımı nedeniyle haklarındaki dava düşecek” denildi.

 “2 Temmuz İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü”

Açıklamanın devamında, “İnsan Hakları Derneği, 1-2 Kasım 2014 tarihinde yapılan 17. Olağan Genel Kurulunda, 2 Temmuz günü’nü  “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak ilan etti.

Unutmamak ve unutturmamak için, adalet için, yeni katliamların önlenebilmesi için kerelerce dile getirdiğimiz taleplerimizi Sivas/ Madımak Katliamında katledilen canlarımızı anarak, bir kez daha yineliyoruz” denilerek,

  1. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan İnsanlığa Karşı Suçlar, hangi tarihte gerçekleştiğine bakılmaksızın insanlığa karşı suçlarda “zamanaşımı” söz konusu olmayacak şekilde  yeniden düzenlenmeli, Sivas davası yeni baştan ele alınmalı, cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, emniyet müdürü, vali dahil tüm sorumlulardan yargı önünde hesap sorulmalıdır.
  2. Devletin ve toplumun geçmişle yüzleşmesinin sağlanması bakımından Hakikat Komisyonu kurularak katliamın bağlantılarını da içeren gerçeğin açığa çıkarılması sağlanmalıdır.
  3. Madımak Oteli “Utanç Müzesi” yapılmalıdır.
  4. Gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı ve 2 Temmuz günü ulusal düzeyde “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak kabul edilmelidir” talepler sıralandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler