Takip Et

Güncel

İdil’de basın açıklamasına polis saldırısı: Çok sayıda kişi baygınlık geçirdi

Şırnak İdil’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlatılan işgale karşı açıklama yapmak isteyenlere polisler tarafından yapılan gazlı ve tazyikli suyla saldırı sonrası HDP milletvekillerininde aralarında olduğu çok sayıda kişi baygınlık geçirdi

Şırnak’ın İdil ilçesinde, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlatılan işgale karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütü tarafından yapılmak istenilen açıklamaya polis saldırdı. Aralarında, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Belediye Eşbaşkanı Songül Erden’in de bulunduğu çok sayıda kişi açıklama yapmak için parti binasında bir araya geldi. Bu sırada parti binası çok sayıda zırhlı araçla polisler tarafından abluka altına alındı.

Su ve gazlı müdahale

Polisler, Valilik tarafından kentteki eylem ve etkinliklere ilişkin aldığı “yasak” kararı gerekçesiyle açıklama izin vermeyeceklerini belirtti. Buna rağmen parti binası önüne çıkarak açıklama yapmak isteyen guruba polisler gazlı saldırıda bulundu. Yine, parti girişinde bulunan TOMA’dan su sıkıldı.

HDP’li vekil ve belediye eşbaşkanları baygınlık geçirdi

Saldırının ardından HDP Milletvekili Nuran İmir ve Belediye Eşbaşkanı Songül Erden’in de bulunduğu birçok kişi baygınlık geçirdi. Baygınlık geçirenlere ilk müdahaleyi yanlarında bulunan partililer yaptı.

Baygınlık geçirenleri hastaneye kaldırılması için olay yerine ambulans çağrılırken, parti binası önündeki gerginlik sürüyor.(JINNEWS)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler