Connect with us

Güncel

İçişler Bakanı Soylu’ya Ülkü Ocakları’nın silahlı gruplarla ilişkisi ve şiddet eylemleri soruldu

SMF/HDP ittifak Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, MHP’nin gençlik yapılanması olarak bilinen Ülkü Ocakları Vakfı’nın silahlı gruplarla ilişkisini ve siyasi, etnik ve dini gruplara yönelik nefret söylemi ve şiddet eylemlerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya sordu.

SMF/HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya Ülkü Ocakları’nın silahlı gruplarla ilişkisi ve şiddet eylemlerini meclis gündemine taşıdı. Son dönemde MHP’nin gençlik yapılanması olarak bilinen Ülkü Ocakları Vakfı tarafından çeşitli siyasal, etnik ve dini gruplara yönelik nefret söylemi kullanıldığının ve söz konusu vakıfla irtibatlı kişiler çeşitli şiddet eylemlerine katıldığının hatırlatıldığı soru önergesi Meclis Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemesiyle sunuldu.

 Son olarak “Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölüm orucu sonucu yaşamını yitirmesi sonrası memleketi Kayseri’ye gömülmesi nedeniyle Kayseri Ülkü Ocakları ve bazı MHP’li vekillerin örgütlediği bir grup cenazeye saldırı girişiminde bulunmuş ve cenazeyi yakmakla tehdit etmişlerdir. Yine yakın zamanda Suriye’de El Kaide örgütüne bağlı bazı Türkmen gruplar içinde faaliyet yürüttükleri değerlendirilebilecek bazı kişiler tarafından sosyal medyada sosyalistlere, Alevilere ve Kürtlere yönelik ölüm tehdidi içeren bir video paylaşılarak, söz konusu kişiler tarafından Ülkü Ocakları sahiplenilmiştir” ifadelerine yer verilen soru önergesi şöyle;

1. Sosyal medyada yayınlanan ve El Kaide örgütü bağlantılı Türkmen gruplara üye oldukları değerlendirilen kişilerin ülkemizdeki bazı siyasal, etnik ve dini gruplara yönelik ölüm tehditlerine yönelik Bakanlığınız tarafından başlatılan herhangi bir soruşturma mevcut mudur?

2. Ülkü Ocakları Vakfı isimli örgütlenmenin ülkenin bazı bölgelerinde şiddet eylemlerinin örgütlenmesine yönelik çağrı yapması, cenazeleri yakmakla tehdit etmesi ve kimi gazetecilere-yazarlara saldırılar örgütlemesiyle ilgili Bakanlığınız tarafından yürütülen bir soruşturma mevcut mudur?

Günün Haberleri

More in Güncel