Takip Et

Güncel

“İbrahim Kaypakkaya’nın Hayatı ve Fikirleri” adlı kitabın yakılmasıyla ilgili soru önergesi verildi

İbrahim Kaypakkaya’nın hayatının anlatıldığı “İbrahim Kaypakkaya’nın Hayatı ve Fikirleri” ve Dersim Kayıp Kızları isimli kitaba el konulduğu ve sonrasında da Refahiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından imha ettirildikleri ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili HDP’li vekil Dilşat Canbaz soru önergesi verdi

Geçtiğimiz yıl Erzincan Refahiye’de jandarma tarafından gerçekleştirilen bir ev baskınında İbrahim Kaypakkaya’nın hayatının anlatıldığı “İbrahim Kaypakkaya’nın Hayatı ve Fikirleri” ve Dersim Kayıp Kızları isimli kitaba el konulduğu ve sonrasında da Refahiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından imha ettirildikleri ortaya çıkmıştı.

Refahiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından imha edilmesine karar verilen kitaplar Salih Aksoy’un kaleme aldığı ve Kalipso Yayınları’ndan çıkan İbrahim Kaypakkaya’nın hayatının anlatıldığı kitapla; Kazım Gündoğan ve Nezahat Gündoğan’ın İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Dersim’in Kayıp Kızları adlı kitabıydı.

Konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle HDP milletvekili Dilşat Canbaz Kaya soru önergesi verdi.

Kaya’nın soru önergesi şöyle;

Geçen yıl Erzincan’ın Refahiye ilçesinde bir yurttaşın evine yapılan jandarma operasyonunda el konulan; Kazım Gündoğan ve Nezahat Gündoğan tarafından yazılan İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Dersim’in Kayıp Kızları ve Kalipso Yayınları tarafından yayımlanan Salih Aksoy’un kaleme aldığı İbrahim Kaypakkaya- Ser Verip Sır Vermeyen Devrimci Önder isimli kitaplar Refahiye Cumhuriyet Başsavcısının talimatıyla, mahkeme ve yasaklama kararı olmamasına, rağmen jandarma tarafından yakıldığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. Söz konusu kitaplar hakkında herhangi bir mahkemenin yasaklama kararı mevcut mudur? Varsa yasaklanma kararı ne zaman alınmıştır? Gerekçesi nedir?

2. Refahiye Cumhuriyet Savcısı hangi hukuksal dayanakla kitapların yakılması talimatı vermiştir?

3. Kitap yakma talimatı veren savcı hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa soruşturma ne aşamadadır?

4. 20 Temmuz 2016 tarihinden beri yasaklanan ve yakılan kitap sayısı ne kadardır? Bu kitaplar hangileridirGünün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler