Connect with us

Güncel

İbrahim Kaypakkaya anmalarına yönelik polis saldırıları meclis gündeminde

SMF/HDP ittifak Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya anmalarına yönelik polis saldırıları ile ilgili soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması istemiyle verilen soru önergesinde bakanlığın anmaları engelleme gerekçesi ve 2016 yılından bu yana İbrahim Kaypakkaya’yı anan kaç kişiye soruşturma açıldığı soruldu.

SMF/HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya anmalarına ilişkin polis saldırılarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

18 Mayıs 1973 tarihinde Diyarbakır’da hapishanede gördüğü işkenceler sonrası yaşamını yitiren İbrahim Kaypakkaya’nın coğrafyamız devrimci, sosyalist ve yurtsever kişi, grup, kurum, dergi çevreleri ve siyasi partileri tarafından her yıl 18 Mayıs tarihinde anılmaktadır bilgilerinin yer aldığı soru önergesinde; “Özellikle son üç yıldır çeşitli demokratik kitle örgütü, siyasi parti, sosyalist kurum ve dergi çevreleri tarafından İbrahim Kaypakkaya’nın mezarı başında ve çeşitli illerde yapılmak istenen anmalar Bakanlığınıza bağlı kolluk kuvvetleri tarafından engellenmekte, anmalara katılanlar polisin şiddetine maruz kalmakta ve yine her yıl onlarca kişi hakkında polis fezlekeleri hazırlanarak soruşturmalar açılmaktadır. Bu yıl İstanbul Kadıköy’de sosyalist gençlik kurumları tarafından yapılmak istenen anmaya polis hiçbir hukuki gerekçe ve belge göstermeksizin müdahale etmiş ve birçok genci gözaltına almıştır. Yine Bartın’da Halkevleri şube başkanı Y.A ve Eğitim-Sen şube başkanı S.B hakkında sosyal medyada İbrahim KAYPAKKAYA’yı anan paylaşımlarından kaynaklı soruşturma açılmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

Soru önergesinde İçişleri Bakanlığına sorulan sorular şöyle:

1. İbrahim KAYPAKKAYA anmalarının Bakanlığınız tarafından engellenmesinin gerekçesi nedir?

2. 2016 yılından beri İbrahim Kaypakkaya’yı andıkları için Bakanlığınıza bağlı kolluk kuvvetleri tarafından kaç kişiye soruşturma açılmıştır?

3. Bartın Halkevi şube başkanının emniyet ifadesi sırasında telefonu hangi gerekçe ve dayanakla zorla alınmak istenmiştir?

4. İbrahim KAYPAKKAYA’nın 47 yıl önce işkence ile öldürülmesinde sorumlu olan emniyet mensuplarının kimliklerini kamuoyu ile paylaşmayı planlıyor musunuz?

Günün Haberleri

More in Güncel