Connect with us

Güncel

İbrahim Kalın: Şam’la dolaylı temas halindeyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Efrin konusunda bir anlaşmanın olmadığını söyledi ve Esad rejimi ile dolaylı temas halinde olduklarını aktardı

Kalın, Beştepe’de düzenlenen haftalık basın toplantısında konuştu. Halep’ten Efrin’e girmeye çalışan 40-50 araçlık bir konvoyun topçu atışıyla püskürtüldüğünü belirten Kalın, “Burada iddia edildiği gibi bir anlaşma söz konusu değil. Anlaşma olsa bile Türkiye olarak bir harekatla ilgili planlarımızı aynı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Rejim veya başka unsurların bu adımlarının çok ciddi sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kalın, Ankara ile Şam arasında bir görüşme olup olmayacağına ilişkin, “Bizim Şam rejimi ile resmi temasımız söz konusu değil. Astana çerçevesinde 3 garantör ülke olarak bizim Suriye sahasında yaşanan gelişmeleri koordine etmek için kurduğumuz bir mekanizma var. Zaman zaman bu mesajlar, Rusya ve İran üzerinden Şam rejimine de iletilmekteydi. Dolaylı bir trafiğin olduğunu biliyoruz fakat olağanüstü şartlar gerektirdiğinde istihbarat birimimiz doğrudan ya da dolaylı belli temaslar kurabilir. Doğrudan Ankara-Şam arasında siyasi veya diğer alanlarda temas trafiğimiz söz konusu değil” dedi.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel