Takip Et

Güncel

İBB, tanzim satış noktalarında domatesten 4.5 milyon lira zarar etti

İBB’nin tanzim satış noktalarında domates satışlarının toplam kamu zararı 4.5 milyon olduğu ortaya çıktı

AKP’nin seçim öncesi gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle bir çok şehirde başlattığı tanzim satış çadırlarının maliyeti ortaya çıktı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, İstanbul’da da kurulan tanzim satış çadırlarında satılması için alınan domatesin maliyeti ortaya çıktı. 9 Şubat’tan, İBB Başkanı seçilen İmamoğlu’nun mazbatasını almasından 2 gün öncesine kadar, ,İstanbul’daki tanzim satış çadırlarında domates kilo başı en az 1.5 lira zararla satıldı.

Kamuya toplam zararı 4 milyon 578 bin

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Karaçulha Hali’nden alınan 776 bin kilo domatese, kilo başı 4.5 lira ödendi. Bu domatesler için Beltur İstanbul İşletme ve Ticaret A.Ş.’nin kasasından 3 milyon 492 bin lira çıktı. Domateslerden elde edilen toplam gelir ise 2.3 milyon lira oldu. Burada zarar 1 milyon 192 bin lira.

Seydikemer’deki Eşen Hali’nden ise 1 milyon 693 bin kilo domates, kilosu 5 liradan alındı. Domateslere 8 milyon 465 bin lira ödendi. Eşen Hali’nden alınan domateslerin toplam satış fiyatı 5 milyon 79 bin lira, buradan doğan kamu zararı ise 3 milyon 386 bin lira oldu. İki sebze halinden domates alımının kamuya toplam zararı ise 4 milyon 578 bin lira olarak hesaplandı.

Toplam zarara ilişkin Bakan’dan yanıt yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP’li Süleyman Girgin’in tanzim satış çadırlarından doğan toplam zarara ilişkin soru önergesine yanıt vermemişti.

5 Haziran’a kadar sözleşme

Son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü, 28 Şubat 2019 tarihinde “tanzim satış hizmet alımı” ihalesine çıkmış, İBB şirketlerinden Beltur ile 7 Mart 2019 tarihinde üç aylık sözleşme imzalanmıştı. Sözleşme 5 Haziran 2019 tarihinde bitiyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler