Takip Et

Güncel

İBB eski yönetimi tarafından TÜRGEV için yapılan beş yurt geri alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski yönetiminin TÜRGEV’e verilmek üzere yurt inşa edilmesi için ihaleye çıkıldığı ortaya çıktı. İBB yeni yönetimi TÜRGEV’e verilen yurtları geri alma kararı aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) eski yönetimi beş yurt inşa ederek TÜRGEV’e vermek için ihale yaptığı ortaya çıktı.

İnşaat çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından 171 milyon 767 bin TL para harcandığı belirtildi.

Birgün’de yer alan habere göre, beş yurt da tamamen TÜRGEV için yapıldı ve vakıf daha inşaat bitmeden dilekçe vererek binaların kendilerine tahsis edilmesini istedi. İBB kaynakları, beş yurdun cemaat ve vakıflardan alındığını ve diğer binaların protokollerinin de iptal edilerek geri alınacağını açıkladı. Yurtlar belediye bünyesinde bulunan bir şirket üzerinden işletilecek.

TÜRGEV’den alınan yurtların listesi şöyle;

  • Küçükçekmece Atakent Mahallesi Gençlik Merkezi ve Yurt İnşaatı: 2017 yılında ihalesi yapılan yaklaşık bin 800 kişilik yurt için AK Partili eski İBB yönetimi 90 milyon 473 bin TL ödedi.
  • Bağcılar Yenimahalle Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Otopark İnşaatı: 2016 yılında yapılan ihale bedelinin ise 32 milyon 280 bin TL olduğu öğrenildi.
  • Üsküdar Çengelköy Mahallesi Yurt ve Zeminaltı Otopark İnşaatı: 2017 yılında yapılan bir başka ihale için de 20 milyon 830 bin TL ödendi.
  • Beyoğlu Örnektepe Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Katlı Otopark İnşaatı: 2016 yılında yapımına başlanan 201 kişilik yurt inşaatın ise tamamlanma oranın yüzde 95 olduğu öğrenildi. Yurt inşaatı için belediye kasasından harcanan rakamın ise 17 milyon 200 bin TL olduğu öğrenildi.
  • Beşiktaş, Dikilitaş Mahallesi Gençlik Merkezi Ve Zeminaltı Otopark İnşaatı: 2016 yılında ihalesi yapılan projenin toplam maliyeti ise 10 milyon 230 bin TL olduğu bildirildi.

TÜRGEV’de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan 2016-2017 yıllarında yöneticilik yapmıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler