Connect with us

Güncel

Hükümet’ten AYM’ye: Sınırı aştınız

Bekir Bozdağ, sabah saatlerinde Twitter’dan yaptığı açıklamada AYM’nin sınırını aştığını söyledi

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AYM’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay’a tahliye kararına çıkıştı. Bozdağ dün akşam alınan kararla ilgili önce “Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir” diye dedi.

Daha sonra ise şöyle devam etti; “Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir. Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.”

Alpay ve Altan kararlarının, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibaret olduğunu belirten Bekir Bozdağ, mesajlarında son olarak şunu söyledi; “Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür”

 

Günün Haberleri

More in Güncel