Connect with us

Güncel

Hukuk ve Hak örgütlerinden tutsaklara ücretsiz temizlik ürünü talebi

İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği açıklama yaparak Silivri Hapishanesi’nde parası olmayan mahpusların temizlik ürünlerine erişiminin ücretsiz sağlanmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Silivri Cezaevi Kampusundaki hapishaneleri ziyaret ederek COVID-19 pandemisine dair tespit ve önerilerini paylaştı.

Bugün yapılan açıklamada özellikle hapishanelerde hijyenin sağlanmasına dikkat çekildi:

“Hapishanelerde mahpusların sağlıklarının korunabilmesi, bulundukları alan ve kendi kişisel temizliklerini sağlayabilmeleri için, acilen temizlik malzemelerinin kendilerine ücretsiz verilmesi ve parası olmayan mahpusların da temizlik ürünlerine erişimi sağlanmalı.

“Hapishanelerde de çevresel ve kişisel hijyenin sağlanması için gerekli önlemleri almak ve hastalığın yaygınlaşmasını önlemek için azami özen göstermek, hapishane idarelerinin ve devletin temel sorumluğudur.”

“Personel ve mahpuslar bilgilendirilmeli”

Silivri Cezaevi Kampusunda mahpuslar, infaz koruma memurları ve hapishane müdürü ile görüşen hak örgütü temsilcileri, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

* Hapishanelerdeki banyo, tuvalet gibi ortak alanlar her gün dezenfekte edilmeli.

* Mahpusların yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi sağlanmalı, vitamin takviyesi yapılmalı.

* Risk grubunda ve kişisel hijyenlerini sağlamakta yetersiz olan kronik hasta, engelli, yaşlı, çocuklu, hamile mahpusların adli kontrol yoluyla cezalarının ertelenmesi sağlanana kadar, kalabalık koğuşlar yerine kapasitesi ve hijyen koşulları uygun ortamlarda tutulmalılar.

* Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği’nin önerileri ve uyarıları dikkate alınarak hapishanelerde görev yapan tüm personel bilgilendirilmeli, uyulması gerekli olan kurallar belirlenmeli, aynı zamanda bu bilgileri içeren broşürler hazırlanıp mahpuslarla paylaşılmalı.

“Ziyaretçilere de koruyucu malzeme sağlanmalı”

* Hapishane içine girecek kişiler, salgını önlemek için uyması gereken hijyen kuralları ve alması gereken önlemler konusunda bilgilendirilmeli, mahpuslarla temasın söz konusu olduğu durumlarda bu önlemlerin yanı sıra uygun ortam ve koruyucu malzemeler sağlanmalı.

* Sağlık çalışanları başta olmak üzere mahpuslarla temas eden tüm çalışanlara koruyucu giysi ve malzeme temin edilmeli.

* Kurumda düzenli ve yeterli sayıda sağlık personeli bulunmalı.

* Tüm mahpus, hapishane çalışanı ve mahpus yakınlarından olası belirtiler gösteren kişilerin testleri hızlı ve güvenilir şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin alınmalı.

* Hapishanelere yakın yerlerde bulunan hastanelerde ve mahpuslara sağlık hizmeti verilen sağlık kurumlarında uygun – yeterli sağlık hizmeti verilebilmesi için gerekli önlemler alınmalı.

“Aile, avukatlar ve kamuoyu bilgilendirilmeli”

* Sağlık gerekçesiyle alınacak önlemler mahpusların temel haklarını ihlal etmeyecek şekilde uygulanmalı.

* Hapishanelerde virüs salgını ile ilgili alınan/alınacak önlemler, karantina uygulamaları ile mahpusların sağlık durumları konusunda başta mahpusların aile ve avukatları olmak üzere kamuoyu düzenli olarak bilgilendirilmeli. (Bianet/AS)

Günün Haberleri

More in Güncel