Takip Et

Güncel

“Hukuk Devleti” görev başında; 10 Ekim katliamı anmasına polis saldırısı

Van’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için KESK’in yapmak istediği açıklamaya saldıran polis, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede ve 10 KESK üyesi gözaltına aldı

Van’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için KESK’in yapmak istediği açıklamaya saldıran polis, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede ve 10 KESK üyesi gözaltına aldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Van’da KESK’in 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için Feqiyê Teyran Parkı’nda yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi. KESK binasının etrafını kapatan polis, açıklamanın dışarıda yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. KESK’liler ise açıklamayı Feqiyê Teyran Parkı’nda yapacaklarını söyleyerek, parka yürümek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı.

Müdahale sonrası HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, KESK’e bağlı sendika yöneticileri Bedri Yamaç, Mesude Demir, Gürsel Yamaç, Şerif Ateş, Sehar Ataş, Emin Yılmaz, Murat Atabay, İbrahim Özkan, Seyfettin İtah ve Hamit Aker gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Müdahale sırasında HDP Milletvekili Murat Sarısaç’ın da darp edildiği belirtilirken, gözaltına alınan Gürsel Yamaç’ın ise beyin kanaması şüphesiyle hastanede tutulduğu bilgisine ulaşıldı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler