Takip Et

Güncel

HTŞ’den AKP’ye İdlip için teşekkür

İdlip’teki destekleri nedeniyle AKP’ye teşekkür eden HTŞ, Türkiye-Rusya anlaşmasında “uygulanması mümkün olmayan maddeler” bulunduğunu belirterek “mücadeleye devam” çağrısı yaptı

Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 5 Mart’ta Moskova’da varılan İdlip anlaşmasına ilişkin Heyet-i Tahrir’uş Şam’dan (HTŞ) açıklama geldi.

HTŞ’nin haber ajansı İba’nın aktardığına göre, 7 Mart tarihli açıklamada “Moskova’da ateşkes konusunda imzalanan son ittifak, önceki ittifaklardan farklı değildir. Aradan geçen birkaç günden sonra yeniden devrime ihanet edilecektir” denildi.

Anlaşmada “uygulanması mümkün olmayan” maddeler bulunduğunu savunan HTŞ, Rusya’nın Halep-Lazkiye (M4) otoyolunun güneyindeki alana yerleşmesini öngören maddeye dikkat çekti.

HTŞ ayrıca, “Suriye Devrimi’nin yanında durması, devrimi desteklemesi ve son savaşta sivilleri savunmak ve himaye etmek için katılımda bulunması” nedeniyle AKP hükümetine teşekkür etti ve “mücadeleye devam” çağrısı yaptı:

“Ancak yardım ve desteğin tamamlanması, ‘yanık yer’ siyaseti ile zorunlu olarak göç ettirilen o halkın beldelerine ve kasabalarına geri döndürülmeleri ile olur. Esed milisleri ölülerin kabirlerine tahasmmül edemezken, dirilerin yeniden onların yönetimleri altında güvende olmaları nasıl mümkün olabilir?

Bedeli ne olursa olsun düşmanımıza karşı mücadelenin sürdürülmesi dışında devrimimizin zaferi mümkün değildir. Bu, yüce bir devrimdir ve onu, bizden sonra gelenlere kanla aktaracak ve onurlu bir tarih olarak yazacağız. Suriye’de güvenlik ve selamet, ancak bu mücrim çetenin devrilmesiyle mümkün olabilir.”

Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra Cephesi) öncülüğündeki cihatçı çatı örgütü HTŞ, İdlip’i büyük oranda kontrol ediyor. HTŞ, Türkiye tarafından “terör örgütü” kabul ediliyor. (Sendika.org )

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler